Mistrovství Evropy v atletice do 23 let 2005
5. Mistrovství Evropy v atletice do 23 let se uskutečnilo ve dnech 14. – 17. července 2005 v Německu na Steigerwaldstadion v Erfurtu. Na programu bylo dohromady 44 disciplín (22 mužských a 22 ženských).[1]
Mezi největší hvězdy šampionátu patřila Řekyně Maria Karastamatiová (100 m), která stejně jako ruská štafeta žen na 4×400 m (Anastasija Ovčinnikovová, Anastasija Kočetovová, Jelena Migunovová, Olga Zajcevová) a francouzská štafeta mužů na 4×100 metrů (Oudéré Kankarafou, Ydrissa M'Barke, Eddy De Lépine, David Alerte) překonala evropský rekord do 23 let. Dále mezi ně patřili Rusky Olga Zajcevová (běh na 400 m) a Jekatěrina Chorošichová (hod kladivem), Němka Sabine Rumpfová (hod diskem), Nizozemka Laurien Hoosová (sedmiboj), Rus Anton Ljuboslavskij (vrh koulí) a Němec Robert Harting (hod diskem), kteří překonali rekord šampionátu.
Medailisté
Muži
Disciplína | Zlato | Stříbro | Bronz |
100 m | Oudéré Kankarafou 10,26 | Eddy De Lépine 10,30 | Stefan Wieser 10,32 |
200 m | David Alerte 20,47 | Sebastian Ernst 20,58 | Koura Kaba Fantoni 20,71 |
400 m | Robert Tobin 46,81 | Kamghe Gaba 47,07 | Daniel Dąbrowski 47,44 |
800 m | Kevin Hautcoeur 1:51,29 | Manuel Olmedo 1:51,47 | René Bauschinger 1:51,49 |
1500 m | Arturo Casado 3:47,02 | Stefan Eberhardt 3:48,09 | Francisco España 3:48,16 |
5000 m | Anatolij Rybakov 14:06,69 | Mohamed Farah 14:10,96 | Alexej Alexandrov 14:11,10 |
10 000 m | Jevgenij Rybakov 29:30,76 | André Pollmächer 29:33,22 | Marius Ionescu 29:34,52 |
110 m př. | David Hughes 13,56 | Willi Mathiszik 13,58 | Stanislav Sajdok 13,66 |
400 m př. | Rhys Williams 49,60 | Minas Alozidis 50,04 | Ákos Dezso 50,31 |
3000 m př. | Radosław Popławski 8:32,61 | Halil Akkaş 8:37,38 | Pieter Desmet 8:41,07 |
Štafeta 4×100 m | Francie 38,95 Oudéré Kankarafou Idrissa M'Barke Eddy De Lépine David Alerte | Německo 39,12 Florian Rentz Marius Broening Sebastian Ernst Till Helmke | Itálie 39,41 Rosario La Mastra Alessandro Rocco Stefano Anceschi Koura Kaba Fantoni |
Štafeta 4×400 m | Polsko 3:04,41 Witold Bańka Piotr Zrada Daniel Dąbrowski Piotr Kedzia | Spojené království 3:04,83 Andrew Steele Rhys Williams Richard Davenport Robert Tobin | Nizozemsko 3:04,99 Daniël Ward Daniel de Wild Sjors Kampen Robert Lathouwers |
Chůze na 20 km | Igor Jerochin 1.23:14 | Benjamin Sánchez 1.23:30 | Mikalai Seradovich 1.23:56 |
Skok do výšky | Jaroslav Bába 2,29 m | Artsiom Zaitsau 2,27 m | Jurij Krymarenko 2,27 m |
Skok o tyči | Damiel Dossévi 5,75 m | Fabian Schulze 5,65 m | Jérôme Clavier 5,60 m Matti Mononen 5,60 m |
Skok daleký | Danut Simion 8,12 m | Dmitrij Sapinskij 8,01 m | Povilas Mykolaitis 8,00 m |
Trojskok | Alexandr Sergejev 17,11 m | Alexandr Petrenko 17,03 m | Nelson Évora 16,89 m |
Vrh koulí | Anton Ljuboslavskij 20,44 m | Taavi Peetre 19,85 m | Mika Vasara 19,84 m |
Hod diskem | Robert Harting 64,50 m | Piotr Małachowski 63,99 m | Dzmitry Sivakou 60,62 m |
Hod kladivem | Pavel Kryvitski 73,72 m | Aliaksandr Kazulka 73,60 m | Andrej Azarenkov 71,18 m |
Hod oštěpem | Igor Janik 77,25 m | Antti Ruuskanen 76,82 m | Magnus Arvidsson 76,15 m |
Desetiboj | Alexej Drozdov 8 196 bodů | Alexej Sysojev 8 089 bodů | Norman Müller 7 989 bodů |
Ženy
Disciplína | Zlato | Stříbro | Bronz |
100 m | Maria Karastamatiová 11,03 | Lina Jacques-Sébastienová 11,46 | Verena Sailerová 11,53 |
200 m | Jelena Jakovlevová 22,99 | Nikolett Listarová 23,19 | Vincenza Calìová 23,31 |
400 m | Olga Zajcevová 50,72 | Christine Ohuruoguová 50,73 | Jelena Migunovová 51,59 |
800 m | Jevgenija Zolotovová 2:06,00 | Jemma Simpsonová 2:06,16 | Élodie Guéganová 2:06,29 |
1500 m | Corina Dumbrăveanová 4:14,78 | Olesja Syrevová 4:16,23 | Antje Möldnerová 4:16,34 |
5000 m | Binnaz Usluová 15:57,21 | Taťjana Petrovová 16:01,79 | Silvia La Barberaová 16:07,01 |
10 000 m | Taťjana Petrovová 33:55,99 | Volha Mininaová 34:03,55 | Eva Maria Stowerová 34:05,03 |
100 m př. | Mirjam Liimasková 12,93 | Tina Kleinová 12,97 | Anna Jevdokimovová 13,12 |
400 m př. | Jelena Ildejkinová 56,43 | Anastasija Trifonovová 56,51 | Sian Scottová 57,02 |
3000 m př. | Katarzyna Kowalská 9:54,17 | Türkan Erismisová 9:55,45 | Světlana Ivanovová 9:56,44 |
Štafeta 4×100 m | Francie 44,22 Natacha Vouauxová Lina Jacquesová-Sébastienová Aurélie Kamgaová Ayodele Ikuesanová | Německo 44,89 Karoline Köhlerová Verena Sailerová Johanna Kedzierskiová Anne Möllingerová | Itálie 45,03 Claudia Baggiová Doris Tomasiniová Alessia Bertiová Vincenza Calìová |
Štafeta 4×400 m | Rusko 3:27,27 Anastasija Ovčinnikovová Anastasija Kočetovová Jelena Migunovová Olga Zajcevová | Spojené království 3:31,64 Kim Wallová Sian Scottová Lisa Millerová Christine Ohuruoguová | Francie 3:31,91 Dora Jemaaová Thélia Sigèreová Johanna Montheová Phara Anacharsisová |
Chůze na 20 km | Irina Petrovová 1.33:24 | Olga Kaniskinová 1.33:33 | Barbora Dibelková 1.34:44 |
Skok do výšky | Taťána Kivimägiová 1,94 m | Emma Greenová 1,92 m | Ariane Friedrichová 1,90 m |
Skok o tyči | Natalija Kuščová 4,30 m | Floé Kühnertová 4,30 m | Julia Hütterová 4,25 m |
Skok daleký | Carolina Klüftová 6,79 m | Julija Zinovjevová 6,58 m | Adina Antonová 6,55 m |
Trojskok | Simona La Mantiaová 14,43 m | Světlana Bolšakovová 14,11 m | Athanasia Perraová 13,94 m |
Vrh koulí | Petra Lammertová 18,97 m | Christina Schwanitzová 18,64 m | Chiara Rosaová 18,22 m |
Hod diskem | Sabine Rumpfová 60,75 m | Darja Piščalnikovová 59,45 m | Kateryna Karsaková 56,81 m |
Hod kladivem | Jekatěrina Chorošichová 71,51 m | Betty Heidlerová 69,64 m | Natalija Zolotuchinová 67,75 m |
Hod oštěpem | Annika Sutheová 57,72 m | Katharina Molitorová 57,01 m | Linda Brivuleová 56,12 m |
Sedmiboj | Laurien Hoosová 6 291 bodů | Lilli Schwarzkopfová 6 196 bodů | Olga Levenkovová 5 950 bodů |
Medailové pořadí
Umístění | Stát | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Rusko | 15 | 10 | 6 | 31 |
2. | Francie | 6 | 2 | 3 | 11 |
3. | Německo | 4 | 14 | 8 | 26 |
4. | Polsko | 4 | 1 | 1 | 6 |
5. | Spojené království | 3 | 5 | 1 | 9 |
6. | Rumunsko | 2 | 0 | 2 | 4 |
7. | Bělorusko | 1 | 3 | 2 | 6 |
8. | Španělsko | 1 | 2 | 1 | 4 |
9. | Turecko | 1 | 2 | 0 | 3 |
10. | Řecko | 1 | 1 | 1 | 3 |
Švédsko | 1 | 1 | 1 | 3 | |
12. | Estonsko | 1 | 1 | 0 | 2 |
13. | Itálie | 1 | 0 | 6 | 7 |
14. | Ukrajina | 1 | 0 | 3 | 4 |
15. | Česko | 1 | 0 | 2 | 3 |
16. | Nizozemsko | 1 | 0 | 1 | 2 |
17. | Finsko | 0 | 1 | 2 | 3 |
18. | Maďarsko | 0 | 1 | 1 | 2 |
19. | Belgie | 0 | 0 | 1 | 1 |
Litva | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lotyšsko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugalsko | 0 | 0 | 1 | 1 |
Odkazy
Reference
- ↑ Ostrava 2011 European U23 Championships – Statistics Handbook [online]. european-athletics.org. Dostupné online. (anglicky)
Související články
- Mistrovství Evropy v atletice do 23 let
- Česko na Mistrovství Evropy v atletice do 23 let 2005
Externí odkazy
- Oficiální stránky EAA (anglicky)
- Přehled medailistů 1997 – 2005 (anglicky)
- Oficiální výsledky muži (anglicky)
- Oficiální výsledky ženy (anglicky)
Mistrovství Evropy v atletice do 23 let | |
---|---|
Turku 1997 • Göteborg 1999 • Amsterdam 2001 • Bydhošť 2003 • Erfurt 2005 • Debrecín 2007 • Kaunas 2009 • Ostrava 2011 • Tampere 2013 • Tallinn 2015 • Bydhošť 2017 • Gävle 2019 • Tallinn 2021 • Espoo 2023 • Bergen 2025 | |
Přehled českých medailí |