Plavání na Letních olympijských hrách 1992
Tento článek obsahuje jména bez správné české transkripce.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránkách v kategorii Transkripce, případně na diskusní stránce článku.
Plavání na Letních olympijských hrách 1992 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní plavecká federace Mezinárodní olympijský výbor | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dějiště | Piscines Bernat Picornell | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum | 26. července - 31. července 1992 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | 31 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Startující | 641 z 92 zemí | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Plavání na Letních olympijských hrách 1992.
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spojené státy americké (USA) | 11 | 9 | 7 | 27 |
2 | Sjednocený tým (EUN) | 6 | 3 | 1 | 10 |
3 | Maďarsko (HUN) | 5 | 3 | 1 | 9 |
4 | Čína (CHN) | 4 | 5 | 0 | 9 |
5 | Německo (GER) | 1 | 3 | 7 | 11 |
6 | Austrálie (AUS) | 1 | 3 | 5 | 9 |
7 | Kanada (CAN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Španělsko (ESP) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Japonsko (JPN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Švédsko (SWE) | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Brazílie (BRA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Nový Zéland (NZL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Polsko (POL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Francie (FRA) | 0 | 0 | 3 | 3 |
15 | Itálie (ITA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Finsko (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Velká Británie (GBR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Surinam (SUR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkem | 31 | 31 | 31 | 93 |
Medailisté
Muži
Kategorie | Zlato | Čas | Stříbro | Čas | Bronz | Čas |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob | Alexandr Popov Sjednocený tým (EUN) | 21.91 | Matt Biondi Spojené státy americké (USA) | 22.09 | Tom Jager Spojené státy americké (USA) | 22.30 |
100 m volný způsob | Alexandr Popov Sjednocený tým (EUN) | 49.02 | Gustavo Borges Brazílie (BRA) | 49.43 | Stéphan Caron Francie (FRA) | 49.50 |
200 m volný způsob | Jevgenij Sadovyj Sjednocený tým (EUN) | 1:46.70 | Anders Holmertz Švédsko (SWE) | 1:46.86 | Antti Kasvio Finsko (FIN) | 1:47.63 |
400 m volný způsob | Jevgenij Sadovyj Sjednocený tým (EUN) | 3:45.00 | Kieren Perkins Austrálie (AUS) | 3:45.16 | Anders Holmertz Švédsko (SWE) | 3:46.77 |
1500 m volný způsob | Kieren Perkins Austrálie (AUS) | 14:43.48 | Glen Housman Austrálie (AUS) | 14:55.29 | Jörg Hoffmann Německo (GER) | 15:02.29 |
100 m znak | Mark Tewksbury Kanada (CAN) | 53.98 | Jeff Rouse Spojené státy americké (USA) | 54.04 | David Berkoff Spojené státy americké (USA) | 54.78 |
200 m znak | Martín López-Zubero Španělsko (ESP) | 1:58.47 | Vladimir Selkov Sjednocený tým (EUN) | 1:58.87 | Stefano Battistelli Itálie (ITA) | 1:59.40 |
100 m prsa | Nelson Diebel Spojené státy americké (USA) | 1:01.50 | Norbert Rózsa Maďarsko (HUN) | 1:01.68 | Phil Rogers Austrálie (AUS) | 1:01.76 |
200 m prsa | Mike Barrowman Spojené státy americké (USA) | 2:10.16 | Norbert Rózsa Maďarsko (HUN) | 2:11.23 | Nick Gillingham Velká Británie (GBR) | 2:11.29 |
100 m motýlek | Pablo Morales Spojené státy americké (USA) | 53.32 | Rafał Szukała Polsko (POL) | 53.35 | Anthony Nesty Surinam (SUR) | 53.41 |
200 m motýlek | Melvin Stewart Spojené státy americké (USA) | 1:56.26 | Danyon Loader Nový Zéland (NZL) | 1:57.93 | Franck Esposito Francie (FRA) | 1:58.51 |
200 m polohový závod | Tamás Darnyi Maďarsko (HUN) | 2:00.76 | Greg Burgess Spojené státy americké (USA) | 2:00.97 | Attila Czene Maďarsko (HUN) | 2:01.00 |
400 m polohový závod | Tamás Darnyi Maďarsko (HUN) | 4:14.23 | Eric Namesnik Spojené státy americké (USA) | 4:15.57 | Luca Sacchi Itálie (ITA) | 4:16.34 |
štafeta 4×100 m volný způsob | Spojené státy americké (USA) Joe Hudepohl Matt Biondi Tom Jager Jon Olsen Shaun Jordan* Joel Thomas* | 3:16.74 | Sjednocený tým (EUN) Pavlo Chnykin Gennadij Prigoda Jurij Baškatov Alexandr Popov Vladimir Pyšněnko* Veniamin Tajanovič* | 3:17.56 | Německo (GER) Dirk Richter Christian Tröger Steffen Zesner Mark Pinger Andreas Szigat* Bengt Zikarsky* | 3:17.90 |
štafeta 4×200 m volný způsob | Sjednocený tým (EUN) Dmitry Lepikov Vladimir Pyšněnko Veniamin Tajanovič Jevgenij Sadovyj Aleksey Kudryavtsev* Jurij Muchin* | 7:11.95 | Švédsko (SWE) Christer Wallin Anders Holmertz Tommy Werner Lars Frölander | 7:15.51 | Spojené státy americké (USA) Joe Hudepohl Melvin Stewart Jon Olsen Doug Gjertsen Scott Jaffe* Dan Jorgensen* | 7:16.23 |
štafeta 4×100 m polohový závod | Spojené státy americké (USA) Jeff Rouse Nelson Diebel Pablo Morales Jon Olsen David Berkoff* Hans Dersch* Melvin Stewart* Matt Biondi* | 3:36.93 | Sjednocený tým (EUN) Vladimir Selkov Vasilij Ivanov Pavlo Chnykin Alexandr Popov Vladimir Pyšněnko* Vladislav Kulikov* Dmitrij Volkov* | 3:38.56 | Kanada (CAN) Mark Tewksbury Jonathan Cleveland Marcel Géry Stephen Clarke Tom Ponting* | 3:39.66 |
* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.
Ženy
Kategorie | Zlato | Čas | Stříbro | Čas | Bronz | Čas |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob | Yang Wenyiová Čína (CHN) | 24.79 | Čuang Jungová Čína (CHN) | 25.08 | Angel Martino Spojené státy americké (USA) | 25.23 |
100 m volný způsob | Čuang Jungová Čína (CHN) | 54.64 | Jenny Thompsonová Spojené státy americké (USA) | 54.84 | Franziska van Almsicková Německo (GER) | 54.94 |
200 m volný způsob | Nicole Haislettová Spojené státy americké (USA) | 1:57.90 | Franziska van Almsicková Německo (GER) | 1:58.00 | Kerstin Kielgassová Německo (GER) | 1:59.67 |
400 m volný způsob | Dagmar Haseová Německo (GER) | 4:07.18 | Janet Evansová Spojené státy americké (USA) | 4:07.37 | Hayley Lewisová Austrálie (AUS) | 4:11.22 |
800 m volný způsob | Janet Evansová Spojené státy americké (USA) | 8:25.52 | Hayley Lewisová Austrálie (AUS) | 8:30.34 | Jana Henkeová Německo (GER) | 8:30.99 |
100 m znak | Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) | 1:00.68 | Tünde Szabóová Maďarsko (HUN) | 1:01.14 | Lea Maurerová Spojené státy americké (USA) | 1:01.43 |
200 m znak | Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) | 2:07.06 | Dagmar Haseová Německo (GER) | 2:09.46 | Nicole Stevensonová Austrálie (AUS) | 2:10.20 |
100 m prsa | Jelena Rudkovská Sjednocený tým (EUN) | 1:08.00 | Anita Nallová Spojené státy americké (USA) | 1:08.17 | Samantha Rileyová Austrálie (AUS) | 1:09.25 |
200 m prsa | Kyoko Iwasakiová Japonsko (JPN) | 2:26.65 | Lin Liová Čína (CHN) | 2:26.85 | Anita Nallová Spojené státy americké (USA) | 2:26.88 |
100 m motýlek | Čchien Chungová Čína (CHN) | 58.62 | Crissy Ahmann-Leightonová Spojené státy americké (USA) | 58.74 | Catherine Plewinskiová Francie (FRA) | 59.01 |
200 m motýlek | letní Sandersová Spojené státy americké (USA) | 2:08.67 | Wang Xiaohongová Čína (CHN) | 2:09.01 | Susie O'Neillová Austrálie (AUS) | 2:09.03 |
200 m polohový závod | Lin Liová Čína (CHN) | 2:11.65 | Summer Sandersová Spojené státy americké (USA) | 2:11.91 | Daniela Hungerová Německo (GER) | 2:13.92 |
400 m polohový závod | Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) | 4:36.54 | Lin Liová Čína (CHN) | 4:36.73 | Summer Sandersová Spojené státy americké (USA) | 4:37.58 |
štafeta 4×100 m volný způsob | Spojené státy americké (USA) Nicole Haislettová Angel Martino Jenny Thompsonová Dara Torresová Ashley Tappinová* Crissy Ahmann-Leightonová* | 3:39.46 | Čína (CHN) Le Jingyiová Lu Binová Čuang Jungová Yang Wenyiová Zhao Kunová* | 3:40.12 | Německo (GER) Franziska van Almsicková Daniela Hungerová Simone Osygusová Manuela Stellmachová Kerstin Kielgassová* Annette Haddingová* | 3:41.60 |
štafeta 4×100 m polohový závod | Spojené státy americké (USA) Crissy Ahmann-Leightonová Lea Maurerová Anita Nallová Jenny Thompsonová Janie Wagstaffová* Megan Kleineová* Summer Sandersová* Nicole Haislettová* | 4:02.54 | Německo (GER) Franziska van Almsicková Jana Dörriesová Dagmar Haseová Daniela Hungerová Daniela Brendelová* Bettina Ustrowskiová* Simone Osygusová* | 4:05.19 | Sjednocený tým (EUN) Nina Zhivanevskaya Olga Kiritchenko Natalja Meščerjakovová Jelena Rudkovská Elena Choubinaová* | 4:06.44 |
* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swimming at the 1992 Summer Olympics na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Plavání na Letních olympijských hrách 1992 na Wikimedia Commons
Sporty na Letních olympijských hrách 1992 v Barceloně | |
---|---|
Atletika • Badminton • Baseball • Basketbal • Box • Cyklistika • Fotbal • Gymnastika (sportovní, moderní) • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Pozemní hokej • Skoky do vody • Sportovní střelba • Stolní tenis • Synchronizované plavání • Šerm • Tenis • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Portály: Sport