Seznam senátních obvodů v Česku
Toto je seznam senátních obvodů v Česku. Pro volby do Senátu Parlamentu České republiky je stanoveno 81 volebních jednomandátových obvodů, číslovaných přibližně od západu na východ. Počet oprávněných voličů v jednom obvodu činil při řádných volbách v letech 2018, 2020 a 2022 přibližně od 80 tisíc do 120 tisíc osob.[1][2][3]
Mandát senátora trvá 6 let a každý sudý rok se volí třetina z nich (27).
Seznam
Č. | Název | Kraj | Senátor(ka) | Politická příslušnost | Volební období |
---|---|---|---|---|---|
1 | Karlovy Vary | Karlovarský | Procházková, VěraVěra Procházková | ANO | 2022–2028 |
2 | Sokolov | Karlovarský | Balatka, MiroslavMiroslav Balatka | nestr. | 2018–2024 |
3 | Cheb | Karlovarský, Plzeňský | Plevný, MiroslavMiroslav Plevný | nestr. | 2020–2026 |
4 | Most | Ústecký | Paparega, JanJan Paparega | ProMOST | 2022–2028 |
5 | Chomutov | Ústecký | Rabas, PřemyslPřemysl Rabas | nestr. | 2018–2024 |
6 | Louny | Ústecký, Středočeský | Trešl, IvoIvo Trešl | STAN | 2020–2026 |
7 | Plzeň-město | Plzeňský | Kovářová, DanielaDaniela Kovářová | nestr. | 2022–2028 |
8 | Rokycany | Plzeňský, Středočeský | Karpíšek, PavelPavel Karpíšek | ODS | 2018–2024 |
9 | Plzeň-město | Plzeňský | Aschenbrenner, LumírLumír Aschenbrenner | ODS | 2020–2026 |
10 | Český Krumlov | Jihočeský | Jirsa, TomášTomáš Jirsa | ODS | 2022–2028 |
11 | Domažlice | Plzeňský | Vilímec, VladislavVladislav Vilímec | ODS | 2018–2024 |
12 | Strakonice | Jihočeský | Fiala, TomášTomáš Fiala | nestr. | 2020–2026 |
13 | Tábor | Jihočeský, Středočeský | Slabý, MarekMarek Slabý | nestr. | 2022–2028 |
14 | České Budějovice | Jihočeský | Faktor, LadislavLadislav Faktor | nestr. | 2018–2024 |
15 | Pelhřimov | Vysočina, Jihočeský | Chalupský, JaroslavJaroslav Chalupský | nestr. | 2020–2026 |
16 | Beroun | Středočeský | Oberfalzer, JiříJiří Oberfalzer | ODS | 2022–2028 |
17 | Praha 12 | Praha | Fischer, PavelPavel Fischer | nestr. | 2018–2024 |
18 | Příbram | Středočeský | Štěpánek, PetrPetr Štěpánek | STAN | 2020–2026 |
19 | Praha 11 | Praha | Kordová Marvanová, HanaHana Kordová Marvanová | nestr. | 2022–2028 |
20 | Praha 4 | Praha | Drahoš, JiříJiří Drahoš | nestr. | 2018–2024 |
21 | Praha 5 | Praha | Láska, VáclavVáclav Láska | SEN 21 | 2020–2026 |
22 | Praha 10 | Praha | Pirk, JanJan Pirk | nestr. | 2022–2028 |
23 | Praha 8 | Praha | Wagenknecht, LukášLukáš Wagenknecht | nestr. | 2018–2024 |
24 | Praha 9 | Praha | Smoljak, DavidDavid Smoljak | STAN | 2020–2026 |
25 | Praha 6 | Praha | Růžička, JiříJiří Růžička | nestr. | 2022–2028 |
26 | Praha 2 | Praha | Hilšer, MarekMarek Hilšer | MHS | 2018–2024 |
27 | Praha 1 | Praha | Němcová, MiroslavaMiroslava Němcová | ODS | 2020–2026 |
28 | Mělník | Středočeský | Smotlachová, JarmilaJarmila Smotlachová | ODS | 2022–2028 |
29 | Litoměřice | Ústecký, Středočeský | Chlupáč, LadislavLadislav Chlupáč | ODS | 2018–2024 |
30 | Kladno | Středočeský | Šípová, AdélaAdéla Šípová | nestr. | 2020–2026 |
31 | Ústí nad Labem | Ústecký | Krsek, MartinMartin Krsek | nestr. | 2022–2028 |
32 | Teplice | Ústecký | Hanza, HynekHynek Hanza | ODS | 2018–2024 |
33 | Děčín | Ústecký | Linhart, ZbyněkZbyněk Linhart | nestr. | 2020–2026 |
34 | Liberec | Liberecký | Canov, MichaelMichael Canov | SLK | 2022–2028 |
35 | Jablonec nad Nisou | Liberecký | Zeman, JaroslavJaroslav Zeman | nestr. | 2018–2024 |
36 | Česká Lípa | Liberecký, Středočeský | Vosecký, JiříJiří Vosecký | SLK | 2020–2026 |
37 | Jičín | Královéhradecký, Středočeský | Czernin, TomášTomáš Czernin | TOP 09 | 2022–2028 |
38 | Mladá Boleslav | Středočeský, Liberecký | Nwelati, RaduanRaduan Nwelati | ODS | 2018–2024 |
39 | Trutnov | Královéhradecký | Sobotka, JanJan Sobotka | nestr. | 2020–2026 |
40 | Kutná Hora | Středočeský, Vysočina | Procházka, BohuslavBohuslav Procházka | KDU-ČSL | 2022–2028 |
41 | Benešov | Středočeský | Hraba, ZdeněkZdeněk Hraba | nestr. | 2018–2024 |
42 | Kolín | Středočeský | Kárník, PavelPavel Kárník | nestr. | 2020–2026 |
43 | Pardubice | Pardubický, Královéhradecký | Horská, MilušeMiluše Horská | nestr. | 2022–2028 |
44 | Chrudim | Pardubický, Vysočina | Tecl, JanJan Tecl | ODS | 2018–2024 |
45 | Hradec Králové | Královéhradecký | Holásek, JanJan Holásek | nestr. | 2020–2026 |
46 | Ústí nad Orlicí | Pardubický | Fiala, PetrPetr Fiala | SproK | 2022–2028 |
47 | Náchod | Královéhradecký | Červíček, MartinMartin Červíček | ODS | 2018–2024 |
48 | Rychnov nad Kněžnou | Královéhradecký, Pardubický | Grulich, JanJan Grulich | TOP 09 | 2020–2026 |
49 | Blansko | Jihomoravský | Vítková, JaromíraJaromíra Vítková | KDU-ČSL | 2022–2028 |
50 | Svitavy | Pardubický | Kortyš, MichalMichal Kortyš | ODS | 2018–2024 |
51 | Žďár nad Sázavou | Vysočina | Klement, JosefJosef Klement | nestr. | 2020–2026 |
52 | Jihlava | Vysočina, Jihočeský | Vystrčil, MilošMiloš Vystrčil | ODS | 2022–2028 |
53 | Třebíč | Vysočina | Žáková, HanaHana Žáková | nestr. | 2018–2024 |
54 | Znojmo | Jihomoravský | Třetina, TomášTomáš Třetina | TOP 09 | 2020–2026 |
55 | Brno-město | Jihomoravský | Töpfer, TomášTomáš Töpfer | nestr. | 2022–2028 |
56 | Břeclav | Jihomoravský | Koštial, RostislavRostislav Koštial | ODS | 2018–2024 |
57 | Vyškov | Jihomoravský | Zitterbart, KarelKarel Zitterbart | nestr. | 2020–2026 |
58 | Brno-město | Jihomoravský | Dušek, JiříJiří Dušek | nestr. | 2022–2028 |
59 | Brno-město | Jihomoravský | Bek, MikulášMikuláš Bek | nestr. | 2018–2024 |
60 | Brno-město | Jihomoravský | Kraus, RomanRoman Kraus | ODS | 2020–2026 |
61 | Olomouc | Olomoucký | Kantor, LumírLumír Kantor | nestr. | 2022–2028 |
62 | Prostějov | Olomoucký | Chalánková, JitkaJitka Chalánková | nestr. | 2018–2024 |
63 | Přerov | Olomoucký, Moravskoslezský | Seitlová, JitkaJitka Seitlová | KDU-ČSL | 2020–2026 |
64 | Bruntál | Moravskoslezský | Václavec, LadislavLadislav Václavec | nestr. | 2022–2028 |
65 | Šumperk | Olomoucký | Adámek, MiroslavMiroslav Adámek | nestr. | 2018–2024 |
66 | Olomouc | Olomoucký | Ošťádal, MarekMarek Ošťádal | STAN | 2020–2026 |
67 | Nový Jičín | Moravskoslezský | Váňová, IvanaIvana Váňová | KDU-ČSL | 2022–2028 |
68 | Opava | Moravskoslezský | Pavera, HerbertHerbert Pavera | TOP 09 | 2018–2024 |
69 | Frýdek-Místek | Moravskoslezský | Pešatová, HelenaHelena Pešatová | nestr. | 2020–2026 |
70 | Ostrava-město | Moravskoslezský | Nytra, ZdeněkZdeněk Nytra | ODS | 2022–2028 |
71 | Ostrava-město | Moravskoslezský | Sulovský, LeopoldLeopold Sulovský | Ostravak | 2018–2024 |
72 | Ostrava-město | Moravskoslezský | Šimetka, OndřejOndřej Šimetka | nestr. | 2020–2026 |
73 | Frýdek-Místek | Moravskoslezský | Matušek, ZdeněkZdeněk Matušek | nestr. | 2022–2028 |
74 | Karviná | Moravskoslezský | Vícha, PetrPetr Vícha | ČSSD | 2018–2024 |
75 | Karviná | Moravskoslezský | Feber, OndřejOndřej Feber | ANO | 2020–2026 |
76 | Kroměříž | Zlínský, Jihomoravský | Zwyrtek Hamplová, JanaJana Zwyrtek Hamplová | nestr. | 2022–2028 |
77 | Vsetín | Zlínský | Čunek, JiříJiří Čunek | KDU-ČSL | 2018–2024 |
78 | Zlín | Zlínský | Goláň, TomášTomáš Goláň | nestr. | 2020–2026 |
79 | Hodonín | Jihomoravský | Rajchmanová, EvaEva Rajchmanová | KDU-ČSL | 2022–2028 |
80 | Zlín | Zlínský | Kunčar, PatrikPatrik Kunčar | KDU-ČSL | 2018–2024 |
81 | Uherské Hradiště | Zlínský, Jihomoravský | Bazala, JosefJosef Bazala | KDU-ČSL | 2020–2026 |
Odkazy
Reference
- ↑ Volby do Senátu Parlamentu ČR konané dne 5.10. – 6.10.2018: Volební účast v obvodech v 1. a 2. kole [online]. Volby.cz [cit. 2022-12-03]. Dostupné online.
- ↑ Volby do Senátu Parlamentu ČR konané dne 2.10. – 3.10.2020: Volební účast v obvodech v 1. a 2. kole [online]. Volby.cz [cit. 2022-12-03]. Dostupné online.
- ↑ Volby do Senátu Parlamentu ČR konané dne 23.9. – 24.9.2022: Volební účast v obvodech v 1. a 2. kole [online]. Volby.cz [cit. 2022-12-03]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Seznam a popis volebních obvodů, senat.cz
Portály: Česko | Politika