2006 British Academy Television Awards
- ← 2005
- BAFTA Awards
- 2007 →
The 2006 British Academy Television Awards were held on Sunday 7 May at the Grosvenor House Hotel in London. The ceremony was hosted by television presenter Davina McCall and broadcast on ITV the following day. The nominees for the audience-voted Pioneer Award were announced on Tuesday 14 March; other nominees were revealed on Monday 27 March.
Winners
- Best Actor
- Winner: Mark Rylance — The Government Inspector (Channel 4)
- Nominees: Bernard Hill — A Very Social Secretary (More4); Denis Lawson — Bleak House (BBC One); Rufus Sewell — The Taming of the Shrew (BBC One)
- Best Actress
- Winner: Anna Maxwell Martin — Bleak House (BBC One)
- Nominees: Gillian Anderson — Bleak House (BBC One); Lucy Cohu — The Queen's Sister (Channel 4); Anne-Marie Duff — Shameless (Channel 4)
- Best Comedy (Programme or Series)
- Winner: Help (BBC / BBC Two)
- Nominees: The Catherine Tate Show (Tiger Aspect Productions / BBC Two); Creature Comforts (Aardman Animations / ITV); Little Britain (BBC / BBC One / BBC Three)
- Best Comedy Performance
- Winner: Chris Langham — The Thick of It (BBC Four);
- Nominees: Peter Capaldi — The Thick of It (BBC Four); Ashley Jensen — Extras (BBC Two); Catherine Tate — The Catherine Tate Show (BBC Two)
- Best Drama Serial
- Winner: Bleak House (BBC / Deep Indigo Productions / WGBH / BBC One)
- Nominees: Fingersmith (Sally Head Productions / BBC One); Funland (BBC / BBC Three); To the Ends of the Earth (BBC / Power Productions / Tightrope Pictures / BBC Two)
- Best Drama Series
- Winner: Doctor Who (BBC Wales / BBC One)
- Nominees: Bodies (Hat Trick Productions / BBC Three); Shameless (Company Pictures / Channel 4); Spooks (Kudos Film & Television / BBC One)
- Best Single Drama
- Winner: The Government Inspector (Mentorn Television / Stonehenge Films / arte France Cinéma / Channel 4)
- Nominees: Much Ado About Nothing (BBC Northern Ireland / BBC One); The Queen's Sister (Touchpaper Television / Channel 4); Red Dust (BBC / Distant Horizon / Videovision Entertainment / Industrial Development Corporation of South Africa / BBC Films / BBC Two)
- Best Continuing Drama
- Winner: EastEnders (BBC / BBC One)
- Nominees: Casualty (BBC / BBC One); Coronation Street (Granada Television / ITV); Holby City (BBC / BBC One)
- Best Current Affairs
- Best Entertainment Performance
- Winner: Jonathan Ross — Friday Night with Jonathan Ross (BBC One)
- Nominees: Jeremy Clarkson — Top Gear (BBC Two); Jack Dee — Jack Dee Live at the Apollo (BBC One); Noel Edmonds — Deal or No Deal (Channel 4)
- Best Factual Series or Strand
- Winner: Jamie's School Dinners (Fresh One Productions / Channel 4)
- Nominees: 49 Up (Granada Television / ITV); Cocaine (??? / Channel 4); Coast (BBC Birmingham / BBC Two)
- Best Feature
- Winner: The Apprentice (Talkback Thames / BBC Two)
- Nominees: Dragons' Den (BBC / BBC Two); Ramsay's Kitchen Nightmares (??? / Channel 4); Top Gear (BBC / BBC Two)
- Flaherty Award for Single Documentary
- Winner: Make Me Normal (Century Films / Channel 4)
- Nominees: Children of Beslan (??? / BBC Two); The Real Sex Traffic (??? / Channel 4); Taxidermy: Stuff the World (Century Films / BBC Two)
- Huw Wheldon Award for Specialist Factual
- Winner: Holocaust, a Memorial Film From Auschwitz (BBC / BBC Two)
- Nominees: The Boy with the Incredible Brain (Focus Productions / Five); Life in the Undergrowth (BBC Natural History Unit / BBC One); No Direction Home (Spitfire Pictures / BBC Two)
- Lew Grade Entertainment Programme or Series
- Winner: The X Factor (Talkback Thames / SYCOtv / ITV)
- Nominees: Friday Night with Jonathan Ross (Open Mike Productions / BBC One); Have I Got News For You (Hat Trick Productions / BBC One); Strictly Come Dancing (BBC / BBC One)
- News Coverage
- Winner: BBC Ten O'Clock News - 7 July 2005, London Bombs (BBC / BBC One)
- Nominees: Channel 4 News - The Attorney General Story (ITN / Channel 4); ITV Evening News - The Shooting of Jean Charles de Menezes (ITN / ITV); Sky News - 7 July bombings (Sky News)
- Situation Comedy Award
- Winner: The Thick of It (BBC / BBC Four)
- Nominees: Extras (BBC / HBO / BBC Two); Peep Show (Objective Productions / Channel 4); The Worst Week of My Life (Hat Trick Productions / BBC One)
- Sport
- Winner: The Ashes - England v Australia (Sunset + Vine / Channel 4)
- Nominees: Champions League Final Live: AC Milan v Liverpool (Granada Sport / ITV); Formula One - United States Grand Prix (North One Television / Granada Sport / ITV); The Open Championship - Final Round of Jack Nicklaus (BBC / BBC Two)
- Interactivity
- Winner: Coast (BBC/BBC Two)
- Nominees: Channel 4 News - Breaking the News (Illumina Digital / ITN / Channel 4 / More 4); Not Forgotten / Lost Generation (Wall To Wall / Darlow Smithson Productions / Channel 4); Shakespeare's Stories (BBC Interactive Drama and Entertainment / BBC One)
- The Pioneer Award
- Winner: Doctor Who (BBC One)
- Nominees: The Apprentice (BBC Two); Bleak House (BBC One); The Catherine Tate Show (BBC Two); Desperate Housewives (Channel 4); Jamie's School Dinners (Channel 4); Strictly Come Dancing (BBC One); The X-Factor (ITV)
- The Dennis Potter Award
- The Alan Clarke Award
- The Richard Dimbleby Award
- Fellowship
References
- Winners report from bbc.co.uk.
- List of BAFTA Television Award nominees Archived 2007-07-04 at the Wayback Machine from the official BAFTA website (retrieved 28 March 2006).
- List of BAFTA Television Craft Award nominees from the official BAFTA website (retrieved 12 April 2006)
- List of nominees from BBC News Online (retrieved 27 March 2006).
External links
- http://www.channel4.com/breakingthenews Breaking the News - Interactivity category
- http://www.channel4.com/lostgeneration Lost Generation - Interactivity category
- v
- t
- e
- Comedy
- Situation Comedy / Scripted Comedy
- Daytime
- Drama Series
- Single Drama
- Soap and Continuing Drama
- Mini-Series
- Entertainment Programme
- International
- Reality and Constructed Factual
- Factual Series or Strand
- Specialist Factual
- Sport
- Live
- Current Affairs
- News Coverage
- Single Documentary
- Features
- Short Form
- P&O Cruises Must-See Moment
- Actor
- Actress
- Supporting Actor
- Supporting Actress
- Female Comedy Performance
- Male Comedy Performance
- Entertainment Performance
- Fellowship
- Special Award
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024