Beijing College Student Film Festival
Location | Beijing, China |
---|---|
Founded | 1993 |
Language | Chinese |
Website | www |
Beijing College Student Film Festival | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Traditional Chinese | 北京大學生電影節 | ||||||
Simplified Chinese | 北京大学生电影节 | ||||||
| |||||||
Beijing College Student Film Festival, first held in 1993, is an annual event organized by Beijing Normal University and Beijing Municipal Bureau of Radio, Film and Television.[1][2] It is held in April or May, and is one of the biggest film festivals in China, along with Shanghai International Film Festival and Changchun Film Festival.
It awards several "Flying Tiger" Awards (Chinese: 飞虎) for jury award and students' choice award categories. The "favorite" categories always be the last announced in each ceremony.
Awards categories
- Jury Award
Jury composed by college students, teachers, and film reviewers in Beijing.
- Best Film
- Best Director
- Best Screenplay
- Best Actor
- Best Actress
- Best Newcomer
- Best Visual Effect
- Best Directorial Debut
- Grand Jury Prix
- Students' Choice Award
National wide college students online votes (80% weight) and festival screenings (Beijing, Shanghai etc.) tickets votes (20% weight).
- Favorite Actor
- Favorite Actress
- Favorite Director
Major Award Winners
Year | # | Best Film | Best Director | Best Actor | Best Actress |
1993 | 1st | San Mao Joins the Army Stand Up, Don't Bend Over | Hu Yajie for Old-Mother Soil | Xi Meijuan for Jiang Zhuying | |
1994 | 2nd | Back to Back, Face to Face Family Scandal | Niu Zhenhua for Back to Back, Face to Face | Ding Jiali for No More Applause | |
1995 | 3rd | The Accused Uncle Shangang | Li Shaohong for Red Powder | Li Rentang for The Accused Uncle Shangang | |
1996 | 4th | The Day the Sun Turned Cold On the Beat | Zhu Xu for The King of Masks | Ning Jing for The Bewitching Braid | |
1998 | 5th | Genghis Khan | Zhang Yang for Spicy Love Soup | Wang Xueqi for Red Suit | Ai Liya for Genghis Khan |
1999 | 6th | Not One Less | Teng Wenji for Rhapsody of Spring | Teng Rujun for Postmen in the Mountains | Tao Hong (born 1972) for A Beautiful New World |
2000 | 7th | Something About Secret | Lu Xuechang for A Lingering Face | Jiang Wu for Shower | Jiang Shan for Something About Secret |
2001 | 8th | A Love of Blueness | Xia Gang for As Light as Glass | Zhang Guoli for Sigh | Yuan Quan for A Love of Blueness |
2002 | 9th | The Dream of a Young Soldier | Huang Jianxin for Who Cares | Fu Biao for Escort | Hu Ke for Chat |
2003 | 10th | Cala, My Dog! | Sun Zhou for Zhou Yu's Train | Sun Honglei for Zhou Yu's Train | Ni Ping for Pretty Big Feet |
2004 | 11th[3] | Nuan | Zheng Dongtian for My Bitter Sweet Taiwan | Fan Wei for The Parking Attendant In July | Yu Nan The Story of Ermei |
2005 | 12th | A Story of Dun Zi | Lu Chuan for Kekexili: Mountain Patrol | Xia Yu for Waiting Alone | Zhang Jingchu for Huayao Bride In Shangri-la |
2006 | 13th | The Forest Ranger | Zhang Yuan for Little Red Flowers | Pu Cunxin for A Bright Moon | Ni Ping for Loach is Fish Too |
2007 | 14th | The Knot | Ning Hao for Crazy Stone | Li Yixiang for One Foot Off the Ground | Siqin Gaowa for The Postmodern Life of My Aunt |
2008 | 15th | Assembly | Feng Xiaogang for Assembly | Zhang Hanyu for Assembly | Miao Pu for Phoenix Red |
2009 | 16th | Forever Enthralled | Zhang Jiarui for Red River | Donnie Yen for Ip Man | Zhou Xun for The Equation of Love and Death |
2010 | 17th | The Message | Wang Quan'an for Apart Together | Huang Bo for Cow | Tao Hong (born 1969) for Death Dowry |
2011 | 18th | Aftershock | Huo Jianqi for The Seal of Love | Ge You for Sacrifice | Fan Bingbing for Buddha Mountain |
2012 | 19th | Mr. Tree | Gu Changwei for Love for Life | Li Xuejian for Yang Shanzhou | Liang Jing for Son of the Stars |
2013 | 20th | Back to 1942 | Guan Hu for Design of Death | Huang Bo for Design of Death | Yan Bingyan for Feng Shui |
2014 | 21st | Einstein and Einstein | Diao Yinan for Black Coal, Thin Ice | Nick Cheung for Unbeatable | Tang Wei for Finding Mr. Right |
2015 | 22nd | Dearest | Jean-Jacques Annaud for Wolf Totem | Qin Hao for Blind Massage | Zhao Wei for Dearest Tao Hong for Forgetting to Know You |
2016 | 23rd | The Final Master | Jia Zhangke forMountains May Depart | Feng Xiaogang forMr. Six | Bai Baihe for Go Away Mr. Tumor |
2017 | 24th | The Wasted Times | Feng Xiaogang for I Am Not Madame Bovary | Zhang Yi for Cock and Bull | Wan Qian for The Insanity |
2018 | 25th | Operation Red Sea | Feng Xiaogang for Youth | Chang Chen for Brotherhood of Blades 2 | Zhou Xun for Our Time Will Come |
2019 | 26th | The Wandering Earth | Wen Muye for Dying to Survive | Xu Zheng for Dying to Survive | Yao Chen for Lost, Found |
2020 | 27th | ||||
2021 | 28th | ||||
2022 | 29th |
See also
References
External links
- Official website
- IMDb
- China.org.cn-17th Beijing Student Film Festival
- v
- t
- e
- Best Film Award
- Best Director Award
- Best Screenplay Award
- Best Actor Award
- Best Actress Award
- Best Supporting Actor Award
- Best Supporting Actress Award
- Best Newcomer Award
- Best First Film Award
- Favorite Actor Award
- Favorite Actress Award
- Favorite Director
- Artistic Exploration Award
- Grand Prix Award
- Committee Special Award
This article about an Asian film festival is a stub. You can help Wikipedia by expanding it. |
- v
- t
- e