European Show Jumping Championships
The FEI European Show Jumping Championships is the European Championship for the equestrian discipline of show jumping. First held in 1957 in Rotterdam, and on an annual basis, it is held every two years, in the years between Olympic Games and World Equestrian Games.
Gold, Silver, and Bronze medals are awarded in both the individual and, since 1975, team competition. There are also championships held for young riders, juniors, ponies, children and veterans. The most recent edition in 2013 was held as part of a combined FEI European Championship, with dressage and para-dressage.
Both David Broome and Paul Schockemöhle have won the individual title three times. The Federal Republic of Germany have won the team title seven times, with Great Britain and Switzerland next on five team wins.
Past winners
A European championship for individual show jumping was inaugurated in 1957, featuring only eight riders. Hans Winkler won the first title for West Germany, and West Germany and its successor state Germany have dominated the competition ever since with 14 championship victories.
David Broome of Great Britain was the first rider to win the title twice, and then three times which remains a record. That record was equalled by Paul Schockemöhle who uniquely won three consecutive titles. These two apart, only German Ludger Beerbaum has won the title more than once, with two wins. The competition has been won by 26 different riders. Jos Lansink from the Netherlands, and Michael Whitaker and Harvey Smith have medalled on three occasions without ever winning the competition.
The title has been won, once, by a non-European; in 1966 Nelson Pessoa became the first, and only, South American winner.
Heidi Robbiani was the first female rider to medal in the event, in 1985. Alexandra Ledermann was the first woman to win the title in 1999, a feat equalled by Meredith Michaels-Beerbaum in 2007.
Individual results
Individual medalists | |||||
---|---|---|---|---|---|
Year | Location | Gold | Silver | Bronze | |
1957 | Rotterdam | Hans Günter Winkler on Sonnenglanz | Bernard de Fombelle on Bucéphale | Salvatore Oppes on Pagoro | |
1958 | Aachen | Fritz Thiedemann on Meteor | Piero D'Inzeo on The Rock | Hans Günter Winkler on Halla | |
1959 | Paris | Piero D'Inzeo on Uruguay | Pierre Jonquères d’Oriola on Virtuoso | Fritz Thiedemann on Godewind | |
1961 | Aachen | David Broome on Sunsalve | Piero D'Inzeo on Pioneer | Hans Günter Winkler on Feuerdorn | |
1962 | London | David Barker on Mr Softee | Hans Günter Winkler on Romanus | Piero D'Inzeo on The Rock | |
1963 | Rome | Graziano Mancinelli on Rockette | Alwin Schockemöhle on Freiherr | Harvey Smith on Warpaint | |
1965 | Aachen | Hermann Schridde on Dozent | Nelson Pessoa on Gran Geste | Alwin Schockemöhle on Exakt | |
1966 | Lucerne | Nelson Pessoa on Gran Geste | Frank Chapot on Good Twist | Hugo Miguel Arrambide on Chimbote | |
1967 | Rotterdam | David Broome on Mr Softee | Harvey Smith on Harvester | Alwin Schockemöhle on Pesgö | |
1969 | Hickstead | David Broome on Mr Softee | Alwin Schockemöhle on Donald | Hans Günter Winkler on Enigk | |
1971 | Aachen | Hartwig Steenken on Simona | Harvey Smith on Evan Jones | Paul Weier on Wulf | |
1973 | Hickstead | Paddy McMahon on Penwood Forge Mill | Alwin Schockemöhle on The Robber | Hubert Parot on Tic | |
1975 | Munich | Alwin Schockemöhle on Warwick | Hartwig Steenken on Erle | Sönke Sönksen on Kwept | |
1977 | Vienna | Johan Heins on Saven Valleys | Eddie Macken on Kerrygold | Toon Ebben on Jumbo Design | |
1979 | Rotterdam | Gerd Wiltfang on Roman | Paul Schockemöhle on Deister | Hugo Simon on Gladstone | |
1981 | Munich | Paul Schockemöhle on Deister | Malcolm Pyrah on Anglezarke | Bruno Candrian on Van Gogh | |
1983 | Hickstead | Paul Schockemöhle on Deister | John Whitaker on Ryans Son | Frédéric Cottier on Flambeau C | |
1985 | Dinard | Paul Schockemöhle on Deister | Heidi Robbiani on Jessica V | John Whitaker on Hopscotch | |
1987 | St. Gallen | Pierre Durand Jr. on Jappeloup | John Whitaker on Milton | Nick Skelton on Apollo | |
1989 | Rotterdam | John Whitaker on Milton | Michael Whitaker on Mon Santa | Jos Lansink on Felix | |
1991 | La Baule | Eric Navet on Quito de Baussy | Franke Sloothaak on Walzerkönig | Jos Lansink on Egano | |
1993 | Gijón | Willi Melliger on Quinta | Michel Robert on Miss San Patrignano | Michael Whitaker on Midnight Madness | |
1995 | St. Gallen | Peter Charles on La Ina | Michael Whitaker on Two Step | Willi Melliger on Calvaro V | |
1997 | Mannheim | Ludger Beerbaum on Ratina Z | Hugo Simon on E.T. | Willi Melliger on Calvaro V | |
1999 | Hickstead | Alexandra Ledermann on Rochet M | Markus Fuchs on Tinkas Boy | Lesley McNaught on Dulf | |
2001 | Arnhem | Ludger Beerbaum on Gladdys S | Ludo Philippaerts on Verelst Otterongo | Rolf-Göran Bengtsson on Isovlas Pialotta | |
2003 | Donaueschingen | Christian Ahlmann on Cöster | Ludger Beerbaum on Goldfever | Marcus Ehning on For Pleasure | |
2005 | San Patrignano | Marco Kutscher on Montender | Christina Liebherr on No Mercy | Jeroen Dubbeldam on Nassau | |
2007 | Mannheim | Meredith Michaels-Beerbaum on Shutterfly | Jos Lansink on Al-Kaheel Cavalor Cumano | Ludger Beerbaum on Goldfever | |
2009 | Windsor | Kevin Staut on Kraque Boom | Carsten-Otto Nagel on Corradina | Albert Zoer on Okidoki | |
2011 | Madrid | Rolf-Göran Bengtsson on Ninja | Carsten-Otto Nagel on Corradina | Nick Skelton on Carlo | |
2013 | Herning | Roger-Yves Bost on Myrtille Paulois | Ben Maher on Cella | Scott Brash on Sanctos | |
2015 | Aachen | Jeroen Dubbeldam on Zenith | Gregory Wathelet on Conrad | Simon Delestre on Ryan | |
2017 | Gothenburg | Peder Fredricson on All In | Harrie Smolders on Don | Cian O'Connor on Good Luck | |
2019 | Rotterdam | Martin Fuchs on Clooney | Ben Maher on Explosion W | Jos Verlooy on Igor | |
2021 | Riesenbeck | André Thieme on Chakaria | Martin Fuchs on Leone Jei | Peder Fredricson on Catch Me Not | |
2023 | Milan | Steve Guerdat on Dynamix de Belheme | Philipp Weishaupt on Zineday | Julien Epaillard on Dubai du Cedre |
Team results
1975 Munich (FRG) – 6 Teams
- 1. FRG – (Alwin Schockemöhle, Hartwig Steenken, Sönke Sönksen, Hendrik Snoek) – 35.5 penalties
- 2. SUI – (Weier, Gabathuler, Candrian, Friedli) – 94.0
- 3. FRA – (Rozier, Balanda, Roche, Parot) – 97.0
1977 Vienna (AUT) – 9 Teams
- 1. NED – (Wouters, Ebben, Nooren, Heins) – 20.0 penalties
- 2. GBR – (Ricketts, Johnsey, H. Smith, Broome) – 20.25
- 3. FRG – (Koof, Merkel, P. Schockemöhle, Wiltfang) – 36.0
1979 Rotterdam (NED) – 10 Teams
- 1. GBR – (Pyrah, Ricketts, Bradley, Broome) – 24.70 penalties
- 2. FRG – (Johannsmann, Luther, P. Schockemöhle, Wiltfang) – 30.95
- 3. IRL – (Roche, Gerry Mullins, Con Power, Macken) – 34.10
1981 Munich (FRG) – 9 Teams
- 1. FRG – (Koof, Luther, Wiltfang, P. Schockemöhle) – 11.86 penalties
- 2. SUI – (Melliger, Gabathuler, T. Fuchs, Candrian) – 21.86
- 3. NED – (Hendrix, Ehrens, Nooren, Heins) – 26.35
1983 Hickstead (GBR) – 11 Teams
- 1. SUI – (Gabathuler, Robbiani, Melliger, T. Fuchs) – 12.19 penalties
- 2. GBR – (H. Smith, Broome, J. Whitaker, Pyrah) – 21.89
- 3. FRG – (Buchwaldt, Rüping, Wiltfang, P. Schockemöhle) – 24.32
1985 Dinard (FRA) – 8 Teams
- 1. GBR – (Skelton, M. Whitaker, Pyrah, J. Whitaker – 21.56 penalties
- 2. SUI – (Guerdat, Robbiani, Gabathuler, Melliger) – 42.08
- 3. FRG – (Sloothaak, Rüping, Luther, P. Schockemöhle) – 44.75
1987 St. Gallen (SUI) – 8 Teams
- 1. GBR – (Skelton, M. Whitaker, Pyrah, J. Whitaker,) – 10.32 penalties
- 2. FRA – (Ph. Rozier, Durand, Cottier, Robert) – 35.43
- 3. SUI – (Guerdat, M. Fuchs, Gabathuler, Melliger) – 45.01
1989 Rotterdam (NED) – 8 Teams
- 1. GBR – (Skelton, M. Whitaker, J.Turi, J. Whitaker,) – 20.35 penalties
- 2. FRA – (Godignon, Ph. Rozier, Robert, Durand) – 33.41
- 3. SUI – (Gabathuler, M. Fuchs, Melliger, T. Fuchs) – 35.85
1991 La Baule (FRA) – 11 Teams
- 1. NED – (Raymakers, Tops, Hendrix, Lansink) – 29.87 penalties
- 2. GBR – (Skelton, M. Whitaker, Broome, J. Whitaker,) – 34.16
- 3. SUI – (Melliger, M. Fuchs, Letter, T. Fuchs) – 37.39
1993 Gijon (ESP) – 9 Teams
- 1. SUI – (Melliger, McNaught-Mändli, Lauber, T. Fuchs) – 19.23 penalties
- 2. GBR – (Skelton, M. Whitaker, Armstrong, J. Whitaker,) – 21.15
- 3. FRA – (Bourdy, Robert, Godignon, Navet) – 29.88
1995 St. Gallen (SUI) – 11 Teams
- 1. SUI – (Melliger, McNaught, Lauber, M. Fuchs) – 8 penalties
- 2. GBR – (Skelton, M. Whitaker, Bradley, J. Whitaker,) – 12
- 3. FRA – (H. Godignon, J-M. Bonneau, A. Ledermann, R-Y. Bost) – 16
1997 Mannheim (GER) – 12 Teams
- 1. GER – (L. Nieberg, M. Beerbaum, L. Beerbaum, Merschformann) – 15.75 penalties
- 2. NED – (E. Hendrix, B. Romp, J. Tops, J. Lansink) – 21.61
- 3. GBR – (M. Whitaker, G. Billington, R. Smith, J. Whitaker,) – 34.86
1999 Hickstead (GBR) – 14 Teams
- 1. GER – (C-O. Nagel, M. Michaels-Beerbaum, M. Ehning, L. Beerbaum) – 24.13 penalties
- 2. SUI – (L. McNaught, M. Fuchs, B. Mändli, W. Melliger) – 25.91
- 3. NED – (E. Hendrix, J. Dubbeldam, J. Tops, J. Lansink) – 29.13
2001 Arnhem (NED) – 14 Teams
- 1. IRL – (Kevin Babington, Jessica Kürten, Peter Charles, Dermott Lennon) – 34.04 penalties
- 2. SWE – (M. Baryard, H. Lundbeck, R-G. Bengtsson, P. Eriksson) – 35.19
- 3. GER – (S.Von Rönne, O. Becker, L. Nieberg, L. Beerbaum) – 41.75
2003 Donaueschingen (GER) – 18 Teams
- 1. GER – (Marcus Ehning, Christian Ahlmann, Ludger Beerbaum, Otto Becker) – 15.15 penalties
- 2. FRA – (Michel Robert, Eric Levallois, Michel Hécart, Reynald Angot) – 25.30
- 3. SUI – (Beat Mändli, Steve Guerdat, Markus Fuchs, Willi Melliger) – 28.86
2005 San Patrignano (ITA) – 14 Teams
- 1. GER – (Marcus Ehning, Christian Ahlmann, Marco Kutscher, Meredith M. Beerbaum) – 18 penalties
- 2. SUI – (Fabio Crotta, Steve Guerdat, Christina Liebherr, Markus Fuchs) – 34.42
- 3. NED – (Gerco Schröder, Leon Thijssen, Jeroen Dubbeldam, Yves Houtackers) – 35.76
2007 Mannheim (GER) – 18 Teams
- 1. NED – (Vincent Voorn, Jeroen Dubbeldam, Albert Zoer, Gerco Schröder) – 7.37 penalties
- 2. GER – (Marcus Ehning, Christian Ahlmann, Meredith Michaels-Beerbaum, Ludger Beerbaum) – 9.18
- 3. GBR – (Michael Whitaker, David McPherson, Ellen Whitaker, John Whitaker) – 15.43
- 1. SUI – (Pius Schwizer, Daniel Etter, Steve Guerdat, Clarissa Crotta) – 27.66 penalties
- 2. ITA – (Juan-Carlos Garcia, Giuseppe d'Onofrio, Natale Chiaudani, Piergiorgio Bucci) – 31.00
- 3. GER – (Marcus Ehning, Carsten-Otto Nagel, Thomas Mühlbauer, Meredith Michaels-Beerbaum) – 31.75
- 1. GER – (Marco Kutscher, Carsten-Otto Nagel, Janne Friederike Meyer, Ludger Beerbaum) – 10.41 penalties
- 2. FRA – (Michel Robert, Pénélope Leprevost, Kevin Staut, Olivier Guillon) – 15.95
- 3. GBR – (Nick Skelton, Guy Williams, Ben Maher, John Whitaker) – 22.46
2013 Herning (DEN) – 19 Teams
- 1. GBR – (Ben Maher, Michael Whitaker, William Funnell, Scott Brash) – 12.18 penalties
- 2. GER – (Daniel Deusser, Carsten-Otto Nagel, Christian Ahlmann, Ludger Beerbaum) – 12.77
- 3. SWE – (Jens Fredricson, Angelica Augustsson, Henrik von Eckermann, Rolf-Göran Bengtsson) – 13.44
2015 Aachen (GER) – 22 Teams
- 1. NED – (Jeroen Dubbeldam, Maikel van der Vleuten, Jur Vrieling, Gerco Schröder) – 8.82 penalties[1]
- 2. GER – (Meredith Michaels-Beerbaum, Christian Ahlmann, Ludger Beerbaum), Daniel Deusser – 12.40
- 3. SUI – (Romain Duguet, Martin Fuchs, Janika Sprunger, Paul Estermann) – 18.23
2017 Gothenburg (SWE) - 17 Teams
- 1. IRE - (Shane Sweetnam, Bertram Allen, Denis Lynch, Cian O'Connor) - 12.11 penalties[2]
- 2 SWE - (Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Douglas Lindlöw, Peder Fredricson) - 18.21
- 3 SUI - (Nadja Peter Steiner, Romain Duguet, Martin Fuchs, Steve Guerdat) - 20.15
2019 Rotterdam (NED) - 15 Teams
- 1. BEL – (Pieter Devos, Jos Verlooy, Jérôme Guery, Gregory Wathelet) – 12.07 penalties[3]
- 2. GER - (Simone Blum, Christian Ahlmann, Marcus Ehning, Daniel Deusser) - 16.22
- 3. GBR - (Ben Maher, Holly Smith, Amanda Derbyshire, Scott Brash) - 21.41
2021 Riesenbeck (GER) - 15 Teams
- 1. SUI – (Elian Baumann, Bryan Balsiger, Martin Fuchs, Steve Guerdat) – 9.47 penalties[4]
- 2. GER – (André Thieme, Marcus Ehning, Christian Kukuk, David Will) – 12.77
- 3. BEL – (Pieter Devos, Jos Verlooy, Olivier Philippaerts, Nicola Philippaerts) – 17.34
2023 Milan (ITA) - 15 Teams
- 1. SWE – (Henrik von Eckermann, Wilma Hellström, Jens Fredicson, Rolf-Göran Bengtsson) – 9.51 penalties[5]
- 2. IRL - (Michael Duffy, Trevor Breen, Shane Sweetnam, Eoin McMahon) - 18.00
- 3. AUT - (Gerfried Puck, Katharina Rhomberg, Max Kühner, Alessandra Reich) - 22.77
References
- v
- t
- e
Team sports |
|
---|---|
Individual sports |
|
Team sports |
|
---|---|
Individual sports |
|
Parasports |
---|
Cars | |
---|---|
Motorcycles | |
Powered aviation |
- European Championships
- European Games
- European Para Championships
- Games of the Small States of Europe
- Mediterranean Games (with Asia and Africa)
- Olympic sports without European Championships: Alpine skiing
- Cross-country skiing
- Freestyle skiing
- Nordic combined
- Ski jumping
- Snowboarding