Ice hockey at the 2024 Winter Youth Olympics – Men's 3x3 tournament
Tournament details | |
---|---|
Host country | South Korea |
Venue(s) | 1 (in 1 host city) |
Dates | 20–25 January |
Teams | 8 |
Final positions | |
Champions | Latvia (1st title) |
Runner-up | Denmark |
Third place | Kazakhstan |
Fourth place | Austria |
Tournament statistics | |
Games played | 32 |
Goals scored | 548 (17.13 per game) |
← 2020 2028 → |
- v
- t
- e
The men's 3x3 ice hockey tournament at the 2024 Winter Youth Olympics was held from 20 to 25 January at the Gangneung Hockey Centre in Gangneung, South Korea.[1]
Officials
Five on-ice officials were selected for the tournament.[2]
- Mathieu Boudreau
- Lim Jun Seo
- David Prokofyev
- Joseph Sewell
- David Thuma
International Ice Hockey Federation representative Raeto Raffainer of Switzerland was the tournament chairperson. Thai sports administrator Khunying Patama Leeswadtrakul presented medals at the victory ceremony.[3]
Teams
No | Pos | Austria[4] | Denmark[5] | Great Britain[6] | Kazakhstan |
---|---|---|---|---|---|
2 | P | Paul Vaschauner | William Brix | Kingston McKenzie | Rasul Tursynov |
3 | P | Jonathan Oschgan | Max Kramer | Jonas Bennett | Bexultan Makysh |
4 | P | Marc Hudritsch | Martinus Schioldan | Samuel Miller | Tair Bigarinov |
5 | P | Ben Öfner | Mikkel Bjerre | Robert Henderson | Roman Michurov |
6 | P | Luc van Ee | Luca Bærentsen | Harry Vant | Anuar Akhmetzhanov |
7 | P | Benedikt Hengelmüller | Andreas Klitaa Jørgensen | Joel Meyers | Arman Tolen |
8 | P | Paul Sintschnig | Emil Jakobsen | Leilo Bellamy | Temirlan Aiboluly |
9 | P | Rafael Wagnsonner | Gustav Remler-Jensen | Ethan Lock | Yegor Kravchenko |
10 | P | Paul Schuster | Lucas Althof | Richard Misins | Zhakhanger Tleukhan |
11 | P | Luca Fischer | Casey Silverman | Daragh Spawforth | Adilkhan Sattar |
12 | P | Simon Cseh | Mikkel Poulsen | Joshua Seeback | Matvey Reshetko |
30 | GK | Martin Haim | Frederik Bech | Tiago Worsfold | Arseniy Kuchkovskiy |
31 | GK | Gabriel Lemberger | Anton Wilde | Harry Thomas | Nikita Kulakov |
No | Pos | Latvia[7] | Poland[8] | Spain[9] | Chinese Taipei |
2 | P | Makss Mihailovs | Jan Matera | Iker Ruiz de Galarreta | Chan Shun-Yu |
3 | P | Timurs Mališevs | Aleksander Wanat | Andrey Garkusha | Chen Chun-Yu |
4 | P | Leonards Grundmanis | Adrian Strojny | Enzo Franco | Wu Yu-Chen |
5 | P | Herberts Laugalis | Radosław Kot | Alan Lara | Wu Kai-Zhen |
6 | P | Fēlikss Paurs | Borys Dawid | Nicolás de Julián | Peng Li-Hung |
7 | P | Kristers Obuks | Adam Krajewski | Iván Román | Yang Ting-Chia |
8 | P | Martins Klaucāns | Adrian Bagienko | Carlos Rodríguez | Chen Ting-Shiu |
9 | P | Ričards Rutkis | Mateusz Myszka | Ibai Pastor | Wang Kuan-Yao |
10 | P | Olivers Mūrnieks | Artur Fraszko | Oriol Pérez | Chi Kai-Yuan |
11 | P | Martins Bārtulis | Wiktor Tańczyk | Pablo Mazón | Chen Shou-Yi |
12 | P | Daniels Reidzāns | Kajetan Domalewski | Araitz Sande | Chen Chun-Lin |
30 | GK | Patriks Plūmiņš | Bartosz Kowalik | Samuel Nieto | Chiu Hsien-Cheng |
31 | GK | Roberts Kravalis | Kacper Rydzoń | Íñigo Martínez | Chen Lilong |
Preliminary round
All times are local (UTC+9).
Pos | Team | Pld | W | SOW | SOL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Latvia | 7 | 7 | 0 | 0 | 0 | 119 | 31 | +88 | 21 | Semifinals |
2 | Austria | 7 | 5 | 0 | 0 | 2 | 55 | 32 | +23 | 15[a] | |
3 | Denmark | 7 | 5 | 0 | 0 | 2 | 70 | 39 | +31 | 15[a] | |
4 | Kazakhstan | 7 | 4 | 0 | 0 | 3 | 93 | 59 | +34 | 12[b] | |
5 | Poland | 7 | 4 | 0 | 0 | 3 | 58 | 59 | −1 | 12[b] | |
6 | Great Britain | 7 | 2 | 0 | 0 | 5 | 46 | 97 | −51 | 6 | |
7 | Chinese Taipei | 7 | 1 | 0 | 0 | 6 | 23 | 95 | −72 | 3 | |
8 | Spain | 7 | 0 | 0 | 0 | 7 | 28 | 80 | −52 | 0 |
Source: Gangwon 2024
Notes:
Notes:
- ^ a b Austria 7–5 Denmark
- ^ a b Poland 8–18 Kazakhstan
20 January 2024 12:00 | Poland | 8–18 (2–3, 4–5, 2–10) | Kazakhstan | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau David Prokofyev | ||||
20 January 2024 12:00 | Austria | 12–3 (1–1, 4–2, 7–0) | Great Britain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo David Thuma | ||||
20 January 2024 13:30 | Latvia | 24–5 (9–2, 7–2, 8–1) | Spain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: David Prokofyev David Thuma | ||||
20 January 2024 13:30 | Chinese Taipei | 2–11 (0–2, 1–4, 1–5) | Denmark | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau Lim Jun-seo | ||||
21 January 2024 09:00 | Poland | 10–8 (5–2, 3–1, 2–5) | Chinese Taipei | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Joseph Sewell David Thuma | ||||
21 January 2024 09:00 | Great Britain | 1–24 (1–8, 0–6, 0–10) | Latvia | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau David Prokofyev | ||||
21 January 2024 10:30 | Kazakhstan | 8–9 (4–4, 4–4, 0–1) | Austria | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo Joseph Sewell | ||||
21 January 2024 10:30 | Denmark | 15–2 (4–1, 5–0, 6–1) | Spain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau David Thuma | ||||
21 January 2024 16:00 | Denmark | 14–4 (3–2, 5–0, 6–2) | Great Britain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: David Prokofyev Joseph Sewell | ||||
21 January 2024 16:00 | Poland | 10–5 (2–2, 5–0, 3–3) | Spain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo David Thuma | ||||
21 January 2024 17:30 | Latvia | 15–11 (5–6, 6–0, 4–5) | Kazakhstan | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau Joseph Sewell | ||||
21 January 2024 17:30 | Austria | 18–1 (3–1, 8–1, 7–0) | Chinese Taipei | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo David Prokofyev | ||||
22 January 2024 09:00 | Spain | 3–4 (0–1, 1–2, 2–1) | Austria | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau Joseph Sewell | ||||
22 January 2024 09:00 | Kazakhstan | 6–8 (3–1, 1–3, 2–4) | Denmark | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: David Prokofyev David Thuma | ||||
22 January 2024 10:30 | Great Britain | 7–17 (3–7, 1–4, 3–6) | Poland | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau Joseph Sewell | ||||
22 January 2024 10:30 | Latvia | 28–2 (14–1, 9–0, 5–1) | Chinese Taipei | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: JunSeo Lim David Thuma | ||||
22 January 2024 16:00 | Latvia | 9–3 (2–0, 3–0, 4–3) | Austria | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: David Prokofyev Joseph Sewell | ||||
22 January 2024 16:00 | Chinese Taipei | 2–14 (1–7, 1–1, 0–6) | Kazakhstan | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau Lim Jun-seo | ||||
22 January 2024 17:30 | Great Britain | 8–5 (0–1, 4–3, 4–1) | Spain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo David Thuma | ||||
22 January 2024 17:30 | Denmark | 11–7 (5–2, 1–2, 5–3) | Poland | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: David Prokofyev Joseph Sewell | ||||
23 January 2024 09:00 | Poland | 3–8 (0–1, 2–1, 1–6) | Latvia | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo Joseph Sewell | ||||
23 January 2024 09:00 | Chinese Taipei | 3–10 (1–2, 2–1, 0–7) | Great Britain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: David Prokofyev David Thuma | ||||
23 January 2024 10:30 | Spain | 4–14 (1–2, 1–7, 2–5) | Kazakhstan | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo David Thuma | ||||
23 January 2024 10:30 | Austria | 7–5 (2–1, 2–1, 3–3) | Denmark | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau Joseph Sewell | ||||
23 January 2024 16:00 | Denmark | 6–11 (3–4, 1–4, 2–3) | Latvia | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau David Thuma | ||||
23 January 2024 16:00 | Spain | 4–5 (2–1, 0–2, 2–2) | Chinese Taipei | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo David Prokofyev | ||||
23 January 2024 17:30 | Kazakhstan | 22–13 (6–1, 7–7, 9–5) | Great Britain | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: David Prokofyev David Thuma | ||||
23 January 2024 17:30 | Austria | 2–3 (1–0, 0–1, 1–2) | Poland | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau Joseph Sewell | ||||
Playoff round
Semifinals | Final | |||||
24 January | ||||||
Latvia | 19 | |||||
25 January | ||||||
Kazakhstan | 5 | |||||
Latvia | 10 | |||||
24 January | ||||||
Denmark | 3 | |||||
Austria | 3 | |||||
Denmark | 5 | |||||
Third place | ||||||
25 January | ||||||
Austria | 5 | |||||
Kazakhstan | 6 |
Semifinals
24 January 2024 12:00 | Latvia | 19–5 (9–1, 3–2, 7–2) | Kazakhstan | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau David Prokofyev | ||||
24 January 2024 13:30 | Austria | 3–5 (2–1, 0–2, 1–2) | Denmark | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Joseph Sewell David Thuma | ||||
Bronze medal game
25 January 2024 12:00 | Austria | 5–6 (1–4, 2–1, 2–1) | Kazakhstan | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Lim Jun-seo Joseph Sewell | ||||
Gold medal game
25 January 2024 14:00 | Latvia | 10–3 (6–1, 2–0, 2–2) | Denmark | Gangneung Hockey Centre |
Game reference | ||||
---|---|---|---|---|
Referees: Mathieu Boudreau David Thuma | ||||
References
- ^ "Gangwon 2024 competition schedule" (PDF). International Olympic Committee. 14 December 2023. Retrieved 14 December 2023.
- ^ "Ice Hockey, Men's 3-on-3 Tournament – Competition Officials" (PDF). International Olympic Committee. 19 January 2024. Retrieved 5 February 2024.
- ^ "Ice Hockey, Men's 3-on-3 Tournament – Victory Ceremony Presenters" (PDF). International Olympic Committee. 25 January 2024. Retrieved 5 February 2024.
- ^ "YOG: Benedikt Hengelmüller ersetzt Johannes Dobrovolny". Austrian Ice Hockey Association (in Austrian German). 15 January 2024. Retrieved 27 January 2024.
- ^ "Denne trup er klar til Youth Olympics". Danish Ice Hockey Union (in Danish). 4 January 2024. Retrieved 27 January 2024.
- ^ "Great Britain Name Team For Youth Olympics". Ice Hockey UK. 10 November 2023. Retrieved 5 February 2024.
- ^ "Latvijas karogu Pasaules Jauniešu Ziemas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā nesīs Kotāne un Mūrnieks". Latvian Ministry of Education and Science (in Latvian). 11 January 2024. Retrieved 18 January 2024.
- ^ "Skład reprezentacji Polski na IV ZMIO Gangwon 2024". Polish Olympic Committee (in Polish). 19 January 2024. Retrieved 19 January 2024.
- ^ "Los equipos de hockey sobre hielo y biatlón aterrizan en Corea del Sur". Spanish Olympic Committee (in European Spanish). 16 January 2024. Retrieved 27 January 2024.
External links
- Ice Hockey Gangwon 2024
- Gangwon 2024 Ice Hockey Results Book