Vuosi | Voittaja | Elokuva | Muut ehdokkaat |
1927/1928 | Benjamin Glazer – Austin Strongin näytelmän pohjalta | Seitsemännessä taivaassa | - Anthony Coldeway, Romantiikkaa – Rida Johnson Youngin näytelmän pohjalta
- Alfred A. Cohn, Jazzlaulaja – Samson Raphaelsonin näytelmän Day of Atonementin pohjalta
|
1928/1929 | Hanns Kräly – Dmitri Merežkovskin tarinan sekä Alfred Neumannin ja Ashley Dukesin näytelmien pohjalta | Isänmaan ystävä | - William Taylor Garnett, Poliisi kintereillä – Elliott Judd Clawsonin tarinan pohjalta
- Tom Barry, In Old Arizona – O. Henryn tarinan The Caballero's Wayn pohjalta
- Hanns Kräly, Rouva Cheyneyn viimeinen kaappaus – Frederick Lonsdalen näytelmän pohjalta
- Elliott Judd Clawson, The Leatherneck
- Josephine Lovett, Tanssivat tyttäremme
- Elliott Judd Clawson, Singaporen Sally – Dale Collinsin tarinan The Sentimentalists pohjalta
- Elliott Judd Clawson ja William Taylor Garnett, Huimaavassa korkeudessa – Dudley Murphyn tarinan pohjalta
- Tom Barry ja John Hunter Booth, The Valiant – Halworthy Hallin ja Robert Middlemassin näytelmän pohjalta
- Bess Meredyth, Kohtalokas nainen – Michael Arlenin romaanin Vihreä hattu pohjalta
- Bess Meredyth, Kahlittu vapaus – Hermann Sudermannin romaanin Die Frau des Steffen Tromholt pohjalta
|
1929/1930 | Joseph Farnham, Martin Flavin, Frances Marion, Lennox Marionin alkuperäistarinasta | The Big House | - Maxwell Anderson, George Abbott ja Del Andrews, Länsirintamalta ei mitään uutta – Erich Maria Remarquen samannimisen romaanin pohjalta
- Julien Josephson, Disraeli – Louis N. Parkerin näytelmän pohjalta
- John Meehan, Eronneita – Ursula Parrottin romaanin Ex-Wife pohjalta
- Lenore J. Coffee ja Howard Estabrook, Street of Chance – Oliver H. P. Garrettin tarinan pohjalta
|
1930–1931 | Howard Estabrook Edna Ferberin romaanin pohjalta | Cimarron | |
1931–1932 | Edwin J. Burke Viña Delmarin näytelmän ja romaanin pohjalta | Bad Girl | |
1932–1933 | Victor Heerman ja Sarah Y. Mason Louisa May Alcottin romaanin pohjalta | Pikku naisia | - Päivä ylhäisönaisena – Robert Riskin Damon Runyonin tarinan Madame la Gimp pohjalta
- Onnen kiertokulku – Paul Green ja Sonya Levien Philip Stongin romaanin pohjalta.
|
1934 | Robert Riskin Samuel Hopkins Adamsin tarinan Night Bus pohjalta | Tapahtui eräänä yönä | |
1935 | Dudley Nichols Liam O’Flahertyn romaanin pohjalta. Nichols oli ensimmäinen, joka kieltäytyi Oscar-palkinnosta. | Ilmiantaja | |
1936 | Pierre Collings ja Sheridan Gibney oman tarinan pohjalta | Tohtori Louis Pasteur | |
1937 | Heinz Herald, Geza Herczag ja Norman Raine Matthew Josephsonin kirjan Zola and His Time pohjalta | Emile Zolan elämä | |
1938 | Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb ja George Bernard Shaw George Bernard Shaw'n näytelmästä | Pygmalion | |
1939 | Sidney Howard Margaret Mitchellin romaanin pohjalta | Tuulen viemää | |
1940 | Donald Ogden Stewart Philip Barryn näytelmästä | Skandaalihäät | |
1941 | Sidney Buchman ja Seton Miller Harry Segallin näytelmän Heaven Can Wait mukaan | Henki etsii asuntoa | |
1942 | George Froeschel, James Hilton, Claudine West ja Arthur Wimperis Jan Strutherin romaanin pohjalta | Rouva Miniver | |
1943 | Philip Epstein, Julius J. Epstein ja Howard Koch Murray Burnettin ja Joan Alisonin näytelmän Everybody Comes to Rick's pohjalta | Casablanca | |
1944 | Frank Butler ja Frank Cavett Leo McCareyn tarinasta | Kulje tietäni | |
1945 | Charles Brackett ja Billy Wilder Charles R. Jacksonin romaanin pohjalta | Tuhlattuja päiviä | |
1946 | Robert Sherwood MacKinlay Kantorin romaanin Glory for Me mukaan | Parhaat vuodet | |
1947 | George Seaton Valentine Daviesin tarinasta | Susanin kääntymys | |
1948 | John Huston B. Travenin romaanista | Sierra Madren aarre | |
1949 | Joseph Mankiewicz John Klempnerin romaanin Letter to Five Wives mukaan | Kirje kolmelle naiselle | |
1950 | Joseph Mankiewicz Mary Orrin novellista ”The Wisdom of Eve”. | Kaikki Eevasta | |
1951 | Harry Brown ja Michael Wilson Theodore Dreiserin romaanin Amerikkalainen murhenäytelmä Patrick Kearneyn näytelmän An American Tragedy pohjalta | Paikka auringossa | |
1952 | Charles Schnee Charles Bradshaw’n tarinasta ”Tribute to a Badman” | Särkyneiden haaveiden kaupunki | |
1953 | Daniel Taradash James Jonesin romaanista | Täältä ikuisuuteen | |
1954 | George Seaton Clifford Odetsin näytelmästä | Mies jonka minulle annoit | |
1955 | Paddy Chayefsky omasta televisionäytelmästään | Marty | |
1956 | John Farrow, S. J. Perelman ja James Poe Jules Vernen romaanista | Maailman ympäri 80 päivässä | - Nukkevaimo – Tennessee Williams omista näytelmistään Twenty-seven Wagons Full of Cotton ja The Unsatisfactory Supper
- Onnellisen laakson kansa – Michael Wilson Jessamyn West in romaanista (Huomautus: alkuvuodesta 1956 elokuvan levittäjä Allied Artistists poisti Wilsonin nimen elokuvan alkuteksteistä. Se perustui Yhdysvaltain elokuva-akatemian käsikirjoittajien ja useiden tuotantoyhtiöiden sopimukseen vuodelta 1952. Sen mukaan henkilöt, jotka eivät suostuneet yhteistoimintaan Epäamerikkalaista toimintaa tutkivan komitean kanssa, voitiin poistaa elokuva alku- ja lopputeksteistä. Jo kerran Oscarin voittanut Wilson oli tällainen tapaus. Elokuva-akatemia oli hankalassa tilanteessa, sillä se mahdollisesti joutuisi antamaan palkinnon henkilölle, jota elokuvassa ei edes mainita. Akatemia muutti helmikuussa 1957 sääntöjään siten, että tehty käsikirjoitus voidaan palkita, vaikka henkilö ei olisikaan kelvollinen ehdokkaaksi. Kaksi vuotta myöhemmin Akatemia kumosi sääntömuutoksen, koska se oli ”epäkäytännöllinen”. Wilson ei ollut mukana lopullisessa äänestyksessä.)
- Jättiläinen – Fred Guiol ja Ivan Moffat Edna Ferberin romaanista
- Hän rakasti elämää – Norman Corwin Irving Stonen romaanista
|
1957 | Carl Foreman ja Michael Wilson (käyttivät Pierre Boullen nimeä) Pierre Boullen romaanista | Kwai-joen silta | |
1958 | Alan Jay Lerner Coletten romaanista | Gigi | |
1959 | Neil Paterson John Brainen romaanista | Tilaa huipulla | |
1960 | Richard Brooks from the novel by Sinclair Lewis | Huijarisaarnaaja | - Joka tuuleen kylvää – Nedrick Young (käytti Nathan E. Douglasin nimeä) ja Harold Jacob Smith Jerome Lawrencen ja Robert Edwin Leen näytelmästä
- Poikia ja rakastajia – Gavin Lambert ja T. E. B. Clarke D. H. Lawrencen romaanista
- Maankiertäjät – Isobel Lennart Jon Clearyn romaanista
- Sankarin kunnia – James Kennaway omasta romaanistaan
|
1961 | Abby Mann omasta televisionäytelmästään | Nürnbergin tuomio | |
1962 | Horton Foote Harper Leen romaanista | Kuin surmaisi satakielen | |
1963 | John Osborne Henry Fieldingn romaanista Tom Jones | Tom Jones – hulivilihurmuri | - Armoton vihollinen – Richard L. Breen, Henry Ephron ja Phoebe Ephron Leo Rostenin romaanista
- Hud – Irving Ravetch ja Harriet Frank Jr. Larry McMurtryn romaanista Horseman, Pass By
- Kedon kukkaset – James Poe William E. Barrettin romaanista
- Kohtalokas sunnuntai – Serge Bourguignon, Bernard Eschassériaux Bernard Eschassériaux’n romaanista Les Dimanches de Ville d’Avray
|
1964 | Edward Anhalt Jean Anouilhin romaanista | Becket | |
1965 | Robert Bolt Boris Pasternakin romaanista | Tohtori Živago | |
1966 | Robert Bolt omasta näytelmästään | Kunnian mies | |
1967 | Stirling Silliphant John Ballin romaanista | Yön kuumuudessa | |
1968 | James Goldman omasta näytelmästään | Leijona talvella | |
1969 | Waldo Salt James Leo Herlihyn romaanista | Keskiyön cowboy | |
1970 | Ring Lardner Jr. Richard Hookerin romaanin pohjalta | M.A.S.H. – armeijan liikkuva kenttäsairaala | |
1971 | Ernest Tidyman from the novel by Robin Moore | Kovaotteiset miehet | |
1972 | Mario Puzo ja Francis Ford Coppola Mario Puzon samannimisen romaanin pohjalta | Kummisetä | |
1973 | William Peter Blatty omasta romaanistaan | Manaaja | |
1974 | Mario Puzo ja Francis Ford Coppola Mario Puzon romaanin Kummisetä pohjalta | Kummisetä, osa II | |
1975 | Bo Goldman ja Laurence Hauben Ken Keseyn romaanin pohjalta | Yksi lensi yli käenpesän | |
1976 | William Goldman Carl Bernsteinin ja Bob Woodwardin kirjan pohjalta | Presidentin miehet | |
1977 | Alvin Sargent Lillian Hellmanin romaanista Pentimento | Muistojeni Julia | |
1978 | Oliver Stone Billy Hayesin ja William Hofferin kirjan mukaan | Keskiyön pikajuna | |
1979 | Robert Benton Avery Cormanin romaanista | Kramer vastaan Kramer | |
1980 | Alvin Sargent Judith Guestin romaanista | Tavallisia ihmisiä | - Kunnian kentät – Jonathan Hardy, David Stevens ja Bruce Beresford Kenneth Rossin näytelmästä
- Kaivosmiehen tytär – Tom Rickman Loretta Lynnin ja George Vecseyn omaelämäkerran mukaan
- Elefanttimies – Christopher De Vore, Eric Bergren ja David Lynch Sir Frederick Trevesin kirjan The Elephant Man and Other Reminiscences ja Ashley Montagun kirjan The Elephant Man: A Study in Human Dignity pohjalta
- The Stunt Man – henkensä kaupalla – Lawrence B. Marcus ja Richard Rush Paul Brodeurin romaanista
|
1981 | Ernest Thompson omasta näytelmästään | Kultalampi | |
1982 | Constantin Costa-Gavras, Donald Stewart Thomas Hauserin kirjasta | Kateissa | |
1983 | James L. Brooks Larry McMurtryn romaanista | Hellyyden ehdoilla | |
1984 | Peter Shaffer omasta näytelmästään | Amadeus | |
1985 | Kurt Luedtke pohjautuen Isak Dinesenin muistelmiin, Errol Trzebinskin kirjaan Silence Will Speak ja Judith Thurmanin kirjaan Isak Dinesen: The Life of a Storyteller | Minun Afrikkani | |
1986 | Ruth Prawer Jhabvala E. M. Forsterin romaanista | Hotelli Firenzessä | |
1987 | Bernardo Bertolucci ja Mark Peploe Henry Pu Yin omaelämäkerrasta From Emperor to Citizen: The Autobiography of Aisin-Gioro Pu Yi | Viimeinen keisari | |
1988 | Christopher Hampton Choderlos de Laclosin romaanista ja omasta näytelmästään | Valheet ja viettelijät | |
1989 | Alfred Uhry Alfred Uhryn näytelmästä | Palveluksessanne, Miss Daisy | |
1990 | Michael Blake – oman romaaninsa pohjalta | Tanssii susien kanssa | |
1991 | Ted Tally Thomas Harrisin romaanista | Uhrilampaat | |
1992 | Ruth Prawer Jhabvala E. M. Forsterin romaanista | Talo jalavan varjossa | |
1993 | Steven Zaillian Thomas Keneallyn romaanista | Schindlerin lista | |
1994 | Eric Roth Winston Groomin romaanin pohjalta | Forrest Gump | |
1995 | Emma Thompson Jane Austenin romaanin mukaan | Järki ja tunteet | |
1996 | Billy Bob Thornton oman näytelmänsä pohjalta | Sling Blade | |
1997 | Curtis Hanson ja Brian Helgeland James Ellroyn romaanin pohjalta | L.A. Confidential | |
1998 | Bill Condon Cristopher Bramin romaanin Father of Frankenstein pohjalta | Frankensteinin isä | |
1999 | John Irving oman romaaninsa pohjalta | Oman elämänsä sankari | |
2000 | Stephen Gaghan Simon Mooren televisionäytelmän Traffik pohjalta | Traffic | |
2001 | Akiva Goldsman Sylvia Nasarin elämäkerran mukaan | Kaunis mieli | |
2002 | Ronald Harwood Władysław Szpilmanin kirjasta | Pianisti | |
2003 | Fran Walsh, Philippa Boyens ja Peter Jackson J. R. R. Tolkien romaanista | Taru sormusten herrasta: Kuninkaan paluu | |
2004 | Alexander Payne ja Jim Taylor Rex Pickettin romaanista | Sideways | |
2005 | Larry McMurtry ja Diana Ossana E. Annie Proulxin novellista | Brokeback Mountain | |
2006 | William Monahan hongkongilaisen elokuvan Infernal Affairs pohjalta | The Departed | |
2007 | Joel ja Ethan Coen Cormac McCarthyn romaanin pohjalta | Menetetty maa | |
2008 | Simon Beaufoy Vikas Swarupin romaanista Tyhjentävä vastaus eli kuka voittaa miljardin? | Slummien miljonääri | |
2009 | Geoffrey Fletcher Sapphiren romaanista Ponnista! | Precious | |
2010 | Aaron Sorkin | The Social Network | - Danny Boyle ja Simon Beaufoy – 127 tuntia
- Michael Arndt (käsikirjoitus); John Lasseter, Andrew Stanton ja Lee Unkrich (tarina) – Toy Story 3
- Joel Coen ja Ethan Coen – Kova kuin kivi
- Debra Granik ja Anne Rosellini – Winter’s Bone
|
2011 | Alexander Payne, Nat Faxon ja Jim Rash | The Descendants | |
2012 | Chris Terrio | Argo | |
2013 | John Ridley | 12 Years a Slave | |
2014 | Graham Moore | The Imitation Game | |
2015 | Charles Randolph & Adam McKay | The Big Short | |
2016 | Barry Jenkins ja Tarell Alvin McCranley | Moonlight | |
2017 | James Ivory | Call Me by Your Name | |
2018 | Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott ja Spike Lee | BlacKkKlansman | |
2019 | Taika Waititi | Jojo Rabbit | |