Lista över olympiska herrmedaljörer i simning
Det här är en lista över medaljörer på herrsidan i simning vid olympiska spelen från 1896 till 2021.
Simningen har funnits med på det olympiska programmet vid samtliga sommarspel.[1]
Nuvarande grenar
50 meter frisim
Spel | Guld | Silver | Brons |
Seoul 1988 Detaljer... | Matt Biondi USA | Tom Jager USA | Gennadij Prigoda Sovjetunionen |
Barcelona 1992 Detaljer... | Aleksandr Popov OSS | Matt Biondi USA | Tom Jager USA |
Atlanta 1996 Detaljer... | Aleksandr Popov Ryssland | Gary Hall Jr. USA | Fernando Scherer Brasilien |
Sydney 2000 Detaljer... | Anthony Ervin USA | ej utdelad | Pieter van den Hoogenband Nederländerna |
Gary Hall Jr. USA | |||
Aten 2004 Detaljer... | Gary Hall Jr. USA | Duje Draganja Kroatien | Roland Schoeman Sydafrika |
Peking 2008 Detaljer... | César Cielo Brasilien | Amaury Leveaux Frankrike | Alain Bernard Frankrike |
London 2012 Detaljer... | Florent Manaudou Frankrike | Cullen Jones USA | César Cielo Brasilien |
Rio de Janeiro 2016 Detaljer... | Anthony Ervin USA | Florent Manaudou Frankrike | Nathan Adrian USA |
Tokyo 2020 Detaljer... | Caeleb Dressel USA | Florent Manaudou Frankrike | Bruno Fratus Brasilien |
100 meter frisim
200 meter frisim
400 meter frisim
800 meter frisim
Spel | Guld | Silver | Brons |
Tokyo 2020 Detaljer... | Robert Finke USA | Gregorio Paltrinieri Italien | Mychajlo Romantjuk Ukraina |
1500 meter frisim
100 meter ryggsim
200 meter ryggsim
100 meter bröstsim
200 meter bröstsim
100 meter fjärilsim
200 meter fjärilsim
200 meter medley
400 meter medley
4 × 100 meter frisim
Spel | Guld | Silver | Brons |
Tokyo 1964 Detaljer... | USA Stephen Clark Mike Austin Gary Ilman Don Schollander | Tysklands förenade lag Horst Löffler Frank Wiegand Uwe Jacobsen Hans-Joachim Klein | Australien David Dickson Peter Doak John Ryan Bob Windle |
Mexico City 1968 Detaljer... | USA Zachary Zorn Stephen Rerych Mark Spitz Kenneth Walsh | Sovjetunionen Georgijs Kuļikovs Viktor Mazanov Semjon Belits-Gejman Leonid Ilitjov | Australien Greg Rogers Bob Windle Robert Cusack Michael Wenden |
München 1972 Detaljer... | USA David Edgar John Murphy Jerry Heidenreich Mark Spitz | Sovjetunionen Vladimir Bure Viktor Mazanov Viktor Aboimov Igor Grivennikov | Östtyskland Roland Matthes Wilfried Hartung Peter Bruch Lutz Unger |
1976–1980 | inkluderades ej på det olympiska programmet | ||
Los Angeles 1984 Detaljer... | USA Chris Cavanaugh Michael Heath Matt Biondi Rowdy Gaines | Australien Greg Fasala Neil Brooks Michael Delany Mark Stockwell | Sverige Thomas Lejdström Bengt Baron Mikael Örn Per Johansson |
Seoul 1988 Detaljer... | USA Chris Jacobs Troy Dalbey Tom Jager Matt Biondi Doug Gjertsen | Sovjetunionen Gennadij Prigoda Iurie Başcatov Nikolaj Jevsejev Volodymyr Tkatjenko Raimundas Mažuolis | Östtyskland Dirk Richter Thomas Flemming Lars Hinneburg Steffen Zesner |
Barcelona 1992 Detaljer... | USA Joe Hudepohl Matt Biondi Tom Jager Jon Olsen Shaun Jordan Joel Thomas | OSS Pavlo Chnykin Gennadij Prigoda Iurie Başcatov Aleksandr Popov Vladimir Pysjnenko* Veniamin Tajanovitj | Tyskland Dirk Richter Christian Tröger Steffen Zesner Mark Pinger Andreas Szigat Bengt Zikarsky |
Atlanta 1996 Detaljer... | USA Jon Olsen Josh Davis Bradley Schumacher Gary Hall Jr. David Fox Scott Tucker | Ryssland Roman Jegorov Aleksandr Popov Vladimir Predkin Vladimir Pysjnenko Denis Pimankov | Tyskland Christian Tröger Bengt Zikarsky Björn Zikarsky Mark Pinger Alexander Lüderitz |
Sydney 2000 Detaljer... | Australien Ian Thorpe Ashley Callus Chris Fydler Michael Klim Todd Pearson Adam Pine | USA Neil Walker Anthony Ervin Gary Hall Jr. Jason Lezak Scott Tucker Josh Davis | Brasilien Edvaldo Valério Gustavo Borges Carlos Jayme Fernando Scherer |
Aten 2004 Detaljer... | Sydafrika Roland Schoeman Lyndon Ferns Darian Townsend Ryk Neethling | Nederländerna Johan Kenkhuis Mitja Zastrow Klaas-Erik Zwering Pieter van den Hoogenband Mark Veens | USA Ian Crocker Michael Phelps Neil Walker Jason Lezak Nate Dusing Gary Hall Jr. Gabe Woodward |
Peking 2008 Detaljer... | USA Michael Phelps Garrett Weber-Gale Cullen Jones Jason Lezak Nathan Adrian Ben Wildman-Tobriner Matt Grevers | Frankrike Amaury Leveaux Fabien Gilot Frédérick Bousquet Alain Bernard Grégory Mallet Boris Steimetz | Australien Eamon Sullivan Andrew Lauterstein Ashley Callus Matthew Targett Leith Brodie Patrick Murphy |
London 2012 Detaljer... | Frankrike Amaury Leveaux Fabien Gilot Clement Lefert Yannick Agnel Alain Bernard Jérémy Stravius | USA Nathan Adrian Michael Phelps Cullen Jones Ryan Lochte Jimmy Freigen Matt Grevers Ricky Berens Jason Lezak | Ryssland Andrej Gretjin Nikita Lobintsev Vladimir Morozov Danila Izotov Jevgenij Lagunov Sergej Fesikov |
Rio de Janeiro 2016 Detaljer... | USA Caeleb Dressel Michael Phelps Ryan Held Nathan Adrian Jimmy Feigen Blake Pieroni Anthony Irvin | Frankrike Mehdy Metella Fabien Gilot Florent Manaudou Jérémy Stravius Clément Mignon William Meynard | Australien James Roberts Kyle Chalmers James Magnussen Cameron McEvoy Matthew Abood |
Tokyo 2020 Detaljer... | USA Caeleb Dressel Blake Pieroni Bowe Becker Zach Apple Brooks Curry | Italien Alessandro Miressi Thomas Ceccon Lorenzo Zazzeri Manuel Frigo Santo Condorelli | Australien Matthew Temple Zac Incerti Alexander Graham Kyle Chalmers Cameron McEvoy |
Not: sedan 1992 tilldelas även tävlande som enbart simmat i de kvalificerande omgångarna medaljer.
4 × 200 meter frisim
Spel | Guld | Silver | Brons |
London 1908 Detaljer... | Storbritannien John Derbyshire Paul Radmilovic William Foster Henry Taylor | Ungern József Munk Imre Zachár Béla Las Torres Zoltán Halmay | USA Harry Hebner Leo Goodwin Charles Daniels Leslie Rich |
Stockholm 1912 Detaljer... | Australasien Cecil Healy Malcolm Champion Leslie Boardman Harold Hardwick | USA Kenneth Huszagh Harry Hebner Perry McGillivray Duke Kahanamoku | Storbritannien William Foster Thomas Battersby John Hatfield Henry Taylor |
Antwerpen 1920 Detaljer... | USA Perry McGillivray Pua Kealoha Norman Ross Duke Kahanamoku | Australien Henry Hay William Herald Ivan Stedman Frank Beaurepaire | Storbritannien Leslie Savage Edward Peter Henry Taylor Harold Annison |
Paris 1924 Detaljer... | USA Wally O'Connor Harrison Glancy Ralph Breyer Johnny Weissmuller | Australien Maurice Christie Ernest Henry Frank Beaurepaire Andrew Charlton | Sverige Georg Werner Orvar Trolle Åke Borg Arne Borg |
Amsterdam 1928 Detaljer... | USA Austin Clapp Walter Laufer George Kojac Johnny Weissmuller | Japan Nobuo Arai Tokuhei Sada Katsuo Takaishi Hiroshi Yoneyama | Kanada Garnet Ault Munroe Bourne James Thompson Walter Spence |
Los Angeles 1932 Detaljer... | Japan Yasuji Miyazaki Masanori Yusa Takashi Yokoyama Hisakichi Toyoda | USA Frank Booth George Fissler Maiola Kalili Manuella Kalili | Ungern András Wanié László Szabados András Székely István Bárány |
Berlin 1936 Detaljer... | Japan Masanori Yusa Shigeo Sugiura Masaharu Taguchi Shigeo Arai | USA Ralph Flanagan John Macionis Paul Wolf Jack Medica | Ungern Árpád Lengyel Oszkár Abay-Nemes Ödön Gróf Ferenc Csik |
London 1948 Detaljer... | USA Walter Ris James McLane Wallce Wolf William Smith | Ungern Elemér Szathmáry György Mitró Imre Nyéki Géza Kádas | Frankrike Joseph Bernardo Henri Padou René Cornu Alexandre Jany |
Helsingfors 1952 Detaljer... | USA Wayne Moore Bill Woolsey Ford Konno James McLane | Japan Hiroshi Suzuki Yoshihiro Hamaguchi Toru Goto Teijiro Tanikawa | Frankrike Joseph Bernardo Aldo Eminente Alexandre Jany Jean Boiteux |
Melbourne 1956 Detaljer... | Australien Kevin O'Halloran John Devitt Murray Rose Jon Henricks | USA Dick Hanley George Breen Bill Woolsey Ford Konno | Sovjetunionen Vitalij Sorokin Vladimir Struzjanov Gennadij Nikolajev Boris Nikitin |
Rom 1960 Detaljer... | USA George Harrison Richard Blick Michael Troy Jeff Farrell | Japan Makoto Fukui Hiroshi Ishii Tsuyoshi Yamanaka Tatsuo Fujimoto | Australien David Dickson John Devitt Murray Rose John Konrads |
Tokyo 1964 Detaljer... | USA Stephen Clark Roy Saari Gary Ilman Don Schollander | Tysklands förenade lag Horst-Günter Gregor Gerhard Hetz Frank Wiegand Hans-Joachim Klein | Japan Makoto Fukui Kunihiro Iwasaki Toshio Shoji Yujiaki Okabe |
Mexico City 1968 Detaljer... | USA John Nelson Stephen Rerych Mark Spitz Don Schollander | Australien Greg Rogers Graham White Bob Windle Michael Wenden | Sovjetunionen Vladimir Bure Semjon Belits-Gejman Georgijs Kuļikovs Leonid Ilitjov |
München 1972 Detaljer... | USA John Kinsella Fred Tyler Steve Genter Mark Spitz | Västtyskland Klaus Steinbach Werner Lampe Hans Vosseler Hans Fassnacht | Sovjetunionen Igor Grivennikov Viktor Mazanov Georgijs Kuļikovs Vladimir Bure |
Montréal 1976 Detaljer... | USA Mike Bruner Bruce Furniss John Naber James Montgomery | Sovjetunionen Volodymyr Raskatov Andrej Bogdanov Sergej Kopljakov Andrej Krylov | Storbritannien Alan McClatchey David Dunne Gordon Downie Brian Brinkley |
Moskva 1980 Detaljer... | Sovjetunionen Sergej Kopljakov Vladimir Salnikov Ivar Stukolkin Andrej Krylov | Östtyskland Frank Pfütze Jörg Woithe Detlev Grabs Rainer Strohbach | Brasilien Jorge Fernandes Marcus Mattioli Cyro Delgado Djan Madruga |
Los Angeles 1984 Detaljer... | USA Michael Heath David Larson Jeff Float Bruce Hayes | Västtyskland Thomas Fahrner Dirk Korthals Alexander Schowtka Michael Groß | Storbritannien Neil Cochran Paul Easter Paul Howe Andrew Astbury |
Seoul 1988 Detaljer... | USA Troy Dalbey Matt Cetlinski Doug Gjertsen Matt Biondi | Östtyskland Uwe Daßler Sven Lodziewski Thomas Flemming Steffen Zesner | Västtyskland Erik Hochstein Thomas Fahrner Rainer Henkel Michael Groß |
Barcelona 1992 Detaljer... | OSS Dmitrij Lepikov Vladimir Pysjnenko Veniamin Tajanovitj Jevgenij Sadovyj Aleksej Kudrjavtsev Jurij Muchin | Sverige Christer Wallin Anders Holmertz Tommy Werner Lars Frölander | USA Joe Hudepohl Melvin Stewart Jon Olsen Doug Gjertsen Scott Jaffe Daniel Jorgensen |
Atlanta 1996 Detaljer... | USA Josh Davis Joe Hudepohl Brad Schumacher Ryan Berube Jon Olsen | Sverige Anders Lyrbring Anders Holmertz Christer Wallin Lars Frölander | Tyskland Christian Tröger Aimo Heilmann Christian Keller Steffen Zesner Konstantin Dubrovin Oliver Lampe |
Sydney 2000 Detaljer... | Australien Todd Pearson Ian Thorpe Bill Kirby Michael Klim Grant Hackett Daniel Kowalski | USA Jamie Rauch Josh Davis Scott Goldblatt Klete Keller Nate Dusing Chad Carvin | Nederländerna Martijn Zuijdweg Johan Kenkhuis Pieter van den Hoogenband Marcel Wouda Mark van der Zijden |
Aten 2004 Detaljer... | USA Michael Phelps Ryan Lochte Peter Vanderkaay Klete Keller Scott Goldblatt Dan Ketchum | Australien Grant Hackett Michael Klim Nicholas Sprenger Ian Thorpe Antony Matkovich Todd Pearson* Craig Stevens | Italien Emiliano Brembilla Massimiliano Rosolino Simone Cercato Filippo Magnini Federico Cappellazzo Matteo Pelliciari |
Peking 2008 Detaljer... | USA Michael Phelps Ryan Lochte Ricky Berens Peter Vanderkaay Klete Keller Erik Vendt David Walters | Ryssland Nikita Lobintsev Jevgenij Lagunov Danila Izotov Aleksandr Suchorukov Michail Polisjtjuk | Australien Patrick Murphy Grant Hackett Grant Brits Nick Ffrost Leith Brodie Kirk Palmer |
London 2012 Detaljer... | USA Ryan Lochte Conor Dwyer Richard Berens Michael Phelps Charlie Houdrin Matt McLean Davis Tarwater | Frankrike Amaury Leveaux Gregory Mallet Clément Lefert Yannick Agnel Jérémy Stravius | Kina Hao Yun Li Yunqi Jiang Haiqi Sun Yang Lü Zhivu Dai Jun |
Rio de Janeiro 2016 Detaljer... | USA Conor Dwyer Townley Haas Ryan Lochte Michael Phelps Clark Smith Jack Conger Gunnar Bentz | Storbritannien Stephen Milne Duncan Scott Daniel Wallace James Guy Robbie Renwick | Japan Kosuke Hagino Naito Ehara Yuki Kobori Takeshi Matsuda |
Tokyo 2020 Detaljer... | Storbritannien Tom Dean James Guy Matthew Richards Duncan Scott Calum Jarvis | ROC Martin Maljutin Ivan Girev Jevgenij Rylov Michail Dovgaljuk Aleksandr Krasnych Michail Vekovisjtjev | Australien Alexander Graham Kyle Chalmers Zac Incerti Thomas Neill Mack Horton Elijah Winnington |
Not: sedan 1992 tilldelas även de tävlande som enbart simmat i de kvalificerande omgångarna medaljer.
4 × 100 meter medley
Not: sedan 1992 tilldelas även tävlande som enbart simmat i de kvalificerande omgångarna medaljer.
10 km maraton
Spel | Guld | Silver | Brons |
Peking 2008 Detaljer... | Maarten van der Weijden Nederländerna | David Davies Storbritannien | Thomas Lurz Tyskland |
London 2012 Detaljer... | Oussama Mellouli Tunisien | Thomas Lurz Tyskland | Richard Weinberger Kanada |
Rio de Janeiro 2016 Detaljer... | Ferry Weertman Nederländerna | Spyridon Gianniotis Grekland | Marc-Antoine Olivier Frankrike |
Tokyo 2020 Detaljer... | Florian Wellbrock Tyskland | Kristóf Rasovszky Ungern | Gregorio Paltrinieri Italien |
Borttagna grenar
De tre första spelen
- Grenar som endast var med 1896.
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 meter frisim Detaljer... | Paul Neumann Österrike | Antonios Pepanos Grekland | Efstathios Choraphas Grekland |
1 200 meter frisim Detaljer... | Alfréd Hajós Ungern | Joannis Andreou Grekland | Efstathios Choraphas Grekland |
100 m frisim för flottister Detaljer... | Ioannis Malokinis Grekland | Spyridon Chazapis Grekland | Dimitrios Drivas Grekland |
- Grenar som endast var med 1900.
Gren | Guld | Silver | Brons |
1 000 meter frisim Detaljer... | John Arthur Jarvis Storbritannien | Otto Wahle Österrike | Zoltán Halmay Ungern |
4 000 meter frisim Detaljer... | John Arthur Jarvis Storbritannien | Zoltán Halmay Ungern | Louis Martin Frankrike |
200 m lagsimning[2] Detaljer... | Tyskland Deutscher Schwimm-Verband Berlin Ernst Hoppenberg Max Hainle Julius Frey Max Schöne Herbert von Petersdorff | Frankrike Tritons Lillois J. Bertrand Maurice Hochepied Victor Cadet Verbecke Victor Hochepied | Frankrike Pupilles de Neptune de Lille René Tartara Louis Martin Désiré Mérchez Georges Leuillieux Houben |
200 m hindersimning Detaljer... | Frederick Lane Australien | Otto Wahle Österrike | Peter Kemp Storbritannien |
Undervattenssimning Detaljer... | Charles de Vendeville Frankrike | André Six Frankrike | Peder Lykkeberg Danmark |
- Grenar som endast var med 1904.
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 yards frisim Detaljer... | Zoltán Halmay Ungern | Scott Leary USA | Charles Daniels USA |
100 yards frisim Detaljer... | Zoltán Halmay Ungern | Charles Daniels USA | Scott Leary USA |
220 yards frisim Detaljer... | Charles Daniels USA | Francis Gailey USA | Emil Rausch Tyskland |
440 yards frisim Detaljer... | Charles Daniels USA | Francis Gailey USA | Otto Wahle Österrike |
880 yards frisim Detaljer... | Emil Rausch Tyskland | Francis Gailey USA | Géza Kiss Ungern |
1 mile frisim Detaljer... | Emil Rausch Tyskland | Géza Kiss Ungern | Francis Gailey USA |
100 yards ryggsim Detaljer... | Walter Brack Tyskland | Georg Hoffmann Tyskland | Georg Zacharias Tyskland |
440 yards bröstsim Detaljer... | Walter Brack Tyskland | Georg Zacharias Tyskland | Henry Jamison Handy USA |
4 x 50 yards frisim[3] Detaljer... | USA The New York Athletic Club Joseph Ruddy Leo Joseph Goodwin Louis Handley Charles Daniels | USA Chicago Athletic Association David Hammond William Tuttle Hugo Goetz Raymond Thorne | USA Missouri Athletic Club Amedee Reyburn Gwynne Evans Marquard Schwarz William Orthwein |
400 meter bröstsim
Spel | Guld | Silver | Brons |
Stockholm 1912 Detaljer... | Walter Bathe Tyskland | Thor Henning Sverige | Percy Courtman Storbritannien |
Antwerpen 1920 Detaljer... | Håkan Malmrot Sverige | Thor Henning Sverige | Arvo Aaltonen Finland |
Källor
- HistoFINA. (november 2016). Swimming - Medallists and Statistics at Olympic Games. Internationella simförbundet. s. 22-31. Läst 16 januari 2019.
Noter
- ^ Olympic Studies Centre. (mars 2015). AQUATICS: History of Swimming at the Olympic Games. Arkiverad 15 augusti 2016 hämtat från the Wayback Machine. IOK. Läst 16 januari 2019.
- ^ Swimming at the 1900 Paris Summer Games: Men's 200 metres Team Swimming. Arkiverad 23 februari 2014 hämtat från the Wayback Machine. Sports-Reference.com. Läst 16 januari 2019.
- ^ Swimming at the 1904 St. Louis Summer Games: Men's x 50 Yard Freestyle Relay. Arkiverad 17 april 2020 hämtat från the Wayback Machine. Sports-Reference.com. Läst 16 januari 2019.
|
|