U23-europamästerskapen i friidrott 2021
U23-europamästerskapen i friidrott 2021 | |
Kadriorg Stadium, 2006. | |
Datum | 8–11 juli 2021 |
---|---|
Grenar | 44 grenar i 1 sport |
Arrangör | Europeiska friidrottsförbundet |
Deltagare | |
Nationer | 48 |
Aktiva | 1 162 |
Värdskap | |
Land | Estland |
Ort | Tallinn |
Arena | Kadriorg Stadium |
Esbo 2023 → |
U23-europamästerskapen i friidrott 2021 var den 13:e upplagan av Europamästerskapet i friidrott för idrottare under 23 år. Tävlingen arrangerades på Kadriorg Stadium i Tallinn mellan 8 och 11 juli 2021.
Mästerskapet skulle ursprungligen arrangerats på Fana stadion i Bergen i Norge mellan 8 och 11 juli 2021.[1] I maj 2021 blev det klart att U23-EM inte skulle arrangeras i Norge på grund av landets stränga inreseregler kopplat till covid-19-pandemin.[2] Europeiska friidrottsförbundet valde därefter Tallinn i Estland som ny arrangör av mästerskapet med samma datum som tidigare var tänkt.[3] Veckan innan hölls även junior-VM på samma arena i estländska Tallinn.[4]
Italien toppade medaljtabellen med sex guld och totalt 13 medaljer vid U23-EM.[5]
Medaljörer
Herrar
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Jeremiah Azu Storbritannien | 10,25 | Henrik Larsson Sverige | 10,36 | Arnau Monné Spanien | 10,41 |
200 meter | William Reais Schweiz | 20,47 | Jesús Gómez Spanien | 20,60 0PB0 | Pol Retamal Spanien | 20,76 |
400 meter | Ricky Petrucciani Schweiz | 45,02 0MR0 | Jonathan Sacoor Belgien | 45,17 0SB0 | Edoardo Scotti Italien | 45,68 0SB0 |
800 meter | Simone Barontini Italien | 1.46,20 | Eliott Crestan Belgien | 1.46,32 | Thomas Randolph Storbritannien | 1.46,41 0PB0 |
1 500 meter | Ruben Verheyden Belgien | 3.40,03 | Mario García Spanien | 3.40,11 | Isaac Nader Portugal | 3.40,58 |
5 000 meter | Mohamed Mohumed Tyskland | 13.38,69 | Aarón Las Heras Spanien | 13.43,14 | Baldvin Magnússon Island | 13.45,00 0NR0 |
10 000 meter | Eduardo Menacho Spanien | 29.14,92 0PB0 | Florian Le Pallec Frankrike | 29.23,82 | Valentin Gondouin Frankrike | 29.24,40 |
110 meter häck | Asier Martínez Spanien | 13,34 | Michael Obasuyi Belgien | 13,40 | Enrique Llopis Spanien | 13,44 |
400 meter häck | Alessandro Sibilio Italien | 48,42 | Emil Agyekum Tyskland | 48,96 0PB0 | Ramsey Angela Nederländerna | 49,07 0PB0 |
3 000 meter hinder | István Palkovits Ungern | 8.34,05 | Etson Barros Portugal | 8.38,00 0PB0 | Nahuel Carabaña Andorra | 8.39,17 |
4 × 100 meter stafett | Yannick Wolf Luis Brandner Milo Skupin-Alfa Joshua Hartmann Tyskland | 38,70 | Arnau Monné Pol Retamal Jesús Gómez Sergio López Spanien | 39,00 | Erik Kostrytsya Andriy Vasyliev Kyrylo Prykhodko Vasyl Makukh Ukraina | 39,45 |
4 × 400 meter stafett | El-Mir Reale Téo Andant David Sombé Ludovic Ouceni Eddy Leech* Frankrike | 3.05,01 | Alessandro Moscardi Edoardo Scotti Riccardo Meli Alessandro Sibilio Leonardo Puca* Italien | 3.06,07 | Johannes Nortmeyer Kevin Joite Ben Zapka Emil Agyekum Arne Leppelsack* Tyskland | 3.06,42 |
20 km gång | José Manuel Pérez Spanien | 1:25.06 | David Kenny Irland | 1:25.50 | Andrea Cosi Italien | 1:26.05 |
* Medaljör som endast deltog i försöksheatet.
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Jan Štefela Tjeckien | 2,20 0PB0 | Nathan Ismar Frankrike Manuel Lando Italien | 2,17 2,17 0PB0 | ingen tilldelad | |
Stavhopp | Ethan Cormont Frankrike | 5,80 0=PB0 | Emmanouil Karalis Grekland | 5,65 | Sondre Guttormsen Norge Ersu Şaşma Turkiet | 5,60 |
Längdhopp | Simon Ehammer Schweiz | 8,10 0SB0 | Henrik Flåtnes Norge | 7,95 | Boris Linkov Bulgarien | 7,84 |
Tresteg | Andrea Dallavalle Italien | 17,05 | Enzo Hodebar Frankrike | 16,99 0PB0 | Anaël-Thomas Gogois Frankrike | 16,65 |
Kulstötning | Dzmitry Karpuk Belarus | 20.33 | Alperen Karahan Turkiet | 19.75 | Odysseas Mouzenidis Grekland | 19.41 |
Diskuskastning | Kristjan Čeh Slovenien | 67,48 0MR0 | Yauheni Bahutski Belarus | 61,21 | Yasiel Sotero Spanien | 58,07 |
Släggkastning | Mychajlo Kochan Ukraina | 77,88 | Christos Frantzeskakis Grekland | 75,23 | Ragnar Carlsson Sverige | 73,85 |
Spjutkastning | Topias Laine Finland | 81,67 | Leandro Ramos Portugal | 80,61 | Teura'itera'i Tupaia Frankrike | 78,80 |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Tiokamp | Andreas Bechmann Tyskland | 8 142 poäng | Sven Roosen Nederländerna | 8 056 poäng | Markus Rooth Norge | 7 967 poäng |
Damer
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Lilly Kaden Tyskland | 11,36 | Rani Rosius Belgien | 11,43 | Kristal Awuah Storbritannien | 11,44 |
200 meter | Dalia Kaddari Italien | 22,64 | Sophia Junk Tyskland | 22,87 0PB0 | Gémima Joseph Frankrike | 22,97 |
400 meter | Lada Vondrová Tjeckien | 51,19 0PB0 | Barbora Malíková Tjeckien | 51,23 0=PB0 | Silke Lemmens Schweiz | 52,09 |
800 meter | Isabelle Boffey Storbritannien | 2.01,80 | Eloisa Coiro Italien | 2.02,07 0PB0 | Wilma Nielsen Sverige | 2.02,29 0PB0 |
1 500 meter | Gaia Sabbatini Italien | 4.13,98 | Marta Zenoni Italien | 4.14,50 | Erin Wallace Storbritannien | 4.14,85 |
5 000 meter | Nadia Battocletti Italien | 15.37,4 | Klara Lukan Slovenien | 15.44,0 | Diane van Es Nederländerna | 15.48,4 |
10 000 meter | Jasmijn Lau Nederländerna | 32.30,49 | Anna Arnaudo Italien | 32.40,43 0PB0 | Lisa Oed Tyskland | 33.35,99 0PB0 |
100 meter häck | Pia Skrzyszowska Polen | 12,77 0PB0 | Cyréna Samba-Mayela Frankrike | 12,80 | Klaudia Wojtunik Polen | 12,97 0PB0 |
400 meter häck | Emma Zapletalová Slovakien | 54,28 0MR0, 0NR0 | Sara Gallego Spanien | 55,20 0NR0 | Yasmin Giger Schweiz | 55,25 |
3 000 meter hinder | Flavie Renouard Frankrike | 9.51,02 | Kinga Królik Polen | 9.52,59 | Aude Clavier Frankrike | 9.58,58 |
4 × 100 meter stafett | Lilly Kaden Keshia Kwadwo Sophia Junk Talea Prepens Tyskland | 43,05 0MR0 | Aitana Rodrigo Jaël Bestué Eva Santidrián Carmen Marco Spanien | 43,74 | Marie-Ange Rimlinger Sacha Alessandrini Wided Atatou Mallory Leconte Frankrike | 44,15 |
4 × 400 meter stafett | Lada Vondrová Nikoleta Jíchová Barbora Veselá Barbora Malíková Tjeckien | 3.30,11 | Sokhna Lacoste Louise Maraval Camille Seri Shana Grebo Frankrike | 3.30,33 | Natalia Wosztyl Aleksandra Formella Karolina Łozowska Kinga Gacka Polen | 3.30,38 |
20 km gång | Meryem Bekmez Turkiet | 1:33.08 | Pauline Stey Frankrike | 1:34.47 0PB0 | Antía Chamosa Spanien | 1:35.04 0PB0 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Jaroslava Mahutjich Ukraina | 2,00 0MR0 | Maja Nilsson Sverige | 1,89 | Lia Apostolovski Slovenien | 1,89 0=SB0 |
Stavhopp | Amálie Švábíková Tjeckien | 4,50 0SB0 | Molly Caudery Storbritannien | 4,45 0=SB0 | Lisa Gunnarsson Sverige | 4,40 |
Längdhopp | Petra Farkas Ungern | 6,73 | Merle Homeier Tyskland | 6,69 0PB0 | Lucy Hadaway Storbritannien | 6,63 0PB0 |
Tresteg | Tuğba Danışmaz Turkiet | 14,09 0NR0 | Spyridoula Karydi Grekland | 13,95 | Rūta Kate Lasmane Lettland | 13,75 |
Kulstötning | Jessica Schilder Nederländerna | 18,11 | Lea Riedel Tyskland | 17,86 0PB0 | Axelina Johansson Sverige | 17,85 |
Diskuskastning | Jorinde van Klinken Nederländerna | 63,02 | Helena Leveelahti Finland | 57,09 0PB0 | Amanda Ngandu-Ntumba Frankrike | 56,24 |
Släggkastning | Samantha Borutta Tyskland | 68,80 | Katrine Koch Jacobsen Danmark | 66,81 | Kiira Väänänen Finland | 65,98 0PB0 |
Spjutkastning | Aliaksandra Konshyna Belarus | 59,14 0PB0 | Münevver Hancı Turkiet | 57,37 | Jöna Aigouy Frankrike | 55,82 |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Sjukamp | Adrianna Sułek Polen | 6 305 poäng | Claudia Conte Spanien | 6 186 poäng 0PB0 | Holly Mills Storbritannien | 6 095 poäng |
Medaljtabell
* Värdland ( Estland)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italien (ITA) | 6 | 5 | 2 | 13 |
2 | Tyskland (GER) | 6 | 4 | 2 | 12 |
3 | Tjeckien (CZE) | 4 | 1 | 0 | 5 |
4 | Spanien (ESP) | 3 | 7 | 5 | 15 |
5 | Frankrike (FRA) | 3 | 6 | 8 | 17 |
6 | Nederländerna (NED) | 3 | 1 | 2 | 6 |
7 | Schweiz (SUI) | 3 | 0 | 2 | 5 |
8 | Turkiet (TUR) | 2 | 2 | 1 | 5 |
9 | Storbritannien (GBR) | 2 | 1 | 5 | 8 |
10 | Polen (POL) | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Belarus (BLR) | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Ukraina (UKR) | 2 | 0 | 1 | 3 |
13 | Ungern (HUN) | 2 | 0 | 0 | 2 |
14 | Belgien (BEL) | 1 | 4 | 0 | 5 |
15 | Finland (FIN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Slovenien (SLO) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
17 | Slovakien (SVK) | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Grekland (GRE) | 0 | 3 | 1 | 4 |
19 | Sverige (SWE) | 0 | 2 | 4 | 6 |
20 | Portugal (POR) | 0 | 2 | 1 | 3 |
21 | Norge (NOR) | 0 | 1 | 2 | 3 |
22 | Danmark (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Irland (IRL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24 | Andorra (AND) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bulgarien (BUL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Island (ISL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lettland (LAT) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (27 nationer) | 44 | 45 | 44 | 133 |
Referenser
- ”Samtliga resultat – U23-europamästerskapen i friidrott 2021” (PDF). european-athletics.com. https://directus.european-athletics.com/assets/dab59fd9-3547-4da5-809e-2427ec781a81. Läst 26 mars 2022.
Noter
- ^ ”Bergen to host European Athletics U23 Championships in 2021”. european-athletics.org. 19 december 2019. https://www.european-athletics.org/news/article=bergen-host-european-athletics-u23-championships-2021/index.html. Läst 26 mars 2022.
- ^ ”European Athletics U23 Championships will not take place in Bergen”. european-athletics.com. 21 maj 2021. https://www.european-athletics.com/news/european-athletics-u23-championships-will-not-take-place-in-bergen. Läst 26 mars 2022.
- ^ ”Tallinn confirmed as new host city of European Athletics U23 Championships”. european-athletics.com. 25 maj 2021. https://www.european-athletics.com/news/tallinn-confirmed-as-new-host-city-of-the-european-athletics-u23-championships. Läst 26 mars 2022.
- ^ ”Tickets on sale for European Athletics U23 and U20 Championships”. european-athletics.com. 24 juni 2021. https://www.european-athletics.com/news/tickets-on-sale-for-european-athletics-u23-and-u20-championships. Läst 26 mars 2022.
- ^ ”Italy tops the medal table in Tallinn with a final day gold rush”. european-athletics.com. 11 juli 2021. https://www.european-athletics.com/news/italy-tops-the-medal-table-in-tallinn-with-a-final-day-gold-rush. Läst 26 mars 2022.