2024 Avrupa Boks Şampiyonası
2024 Avrupa Boks Şampiyonası | |||
---|---|---|---|
Ev sahibi şehir | Belgrad, Sırbistan | ||
Tarih | 23-30 Mayıs | ||
Katılan ülke sayısı | 33 | ||
Katılan sporcu sayısı | 337 | ||
Ana stadyum | Aleksandar Nikolić Spor Salonu | ||
|
2024 Avrupa Amatör Boks Şampiyonası, 18-28 Nisan 2024 tarihleri arasında 46. Erkekler Avrupa Amatör Boks Şampiyonası ve 14. Avrupa Kadınlar Boks Şampiyonası olarak Sırbistan'ın Belgrad kentinde gerçekleştirilmiştir.[1] Başlangıçta 35 ülkeden 401 boksör (263 erkek ve 138 kadın) şampiyonaya katılması planlanmış, fakat Rusya ve Belarus'un turnuvaya katılından dolayı bazı ülkeler turnuvayı boykot etmiştir.[2]
Madalya tablosu
* Ev sahibi ülke ( Sırbistan)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusya | 11 | 8 | 1 | 20 |
2 | Sırbistan* | 4 | 3 | 13 | 20 |
3 | Türkiye | 3 | 0 | 2 | 5 |
4 | Bulgaristan | 2 | 3 | 6 | 11 |
5 | İrlanda | 2 | 0 | 2 | 4 |
6 | Moldova | 1 | 1 | 1 | 3 |
Hırvatistan | 1 | 1 | 1 | 3 | |
8 | İspanya | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Ermenistan | 0 | 2 | 5 | 7 |
10 | Macaristan | 0 | 2 | 4 | 6 |
11 | Gürcistan | 0 | 2 | 0 | 2 |
12 | Belarus | 0 | 1 | 2 | 3 |
Fransa | 0 | 1 | 2 | 3 | |
14 | Romanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | İtalya | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Slovakya | 0 | 0 | 2 | 2 |
Azerbaycan | 0 | 0 | 2 | 2 | |
18 | Karadağ | 0 | 0 | 1 | 1 |
Litvanya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (19 Ülke) | 25 | 25 | 50 | 100 |
Madalya özeti
Erkekler
Sıklet | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
En hafif sıklet (46–48 kg) | Edmond Khudoian (RUS) | Baregham Harutyunyan (ARM) | Rade Joksimović (SRB) |
Ergyunal Sebahtin (BUL) | |||
Sinek sıklet (48–51 kg) | Samet Gümüş (TUR) | Attila Bernáth (HUN) | Rafael Lozano Serano (ESP) |
Omer Ametović (SRB) | |||
Horoz sıklet (51–54 kg) | Dmitrii Dvali (RUS) | Billal Bennama (FRA) | Gábor Virbán (HUN) |
Yasen Radev (BUL) | |||
Tüy sıklet (54–57 kg) | Eduard Savvin (RUS) | Javier Ibáñez (BUL) | Samuel Kistohurry (FRA) |
Artur Bazeyan (ARM) | |||
Hafif sıklet (57–60 kg) | Vsevolod Shumkov (RUS) | Radoslav Rosenov (BUL) | Artur Sahakyan (ARM) |
Tomislav Đinović (MNE) | |||
Hafif velter sıklet (60–63.5 kg) | Gabil Mamedov (RUS) | Alexandru Paraschiv (MDA) | Richárd Kovács (HUN) |
Malik Hasanov (AZE) | |||
Velter sıklet (63.5–67 kg) | Tarkhan Idigov (RUS) | Lasha Guruli (GEO) | Vahid Abasov (SRB) |
Ararat Harutyunyan (ARM) | |||
Hafif orta sıklet (67–71 kg) | Jovan Nikolić (SRB) | Eskerkhan Madiev (GEO) | Vasile Cebotari (MDA) |
Tuğrulhan Erdemir (TUR) | |||
Orta sıklet (71–75 kg) | Rami Mofid Kiwan (BUL) | Dzhambulat Bizhamov (RUS) | Remo Salvati (ITA) |
Almir Memić (SRB) | |||
Hafif ağır sıklet (75–80 kg) | Gabrijel Veočić (CRO) | Rastko Simić (SRB) | Savelii Sadoma (RUS) |
Yojerlin César (FRA) | |||
Orta ağır sıklet (80–86 kg) | Sharabutdin Ataev (RUS) | Aliaksei Alfiorau (BLR) | Veljko Ražnatović (SRB) |
Vincenzo Lizzi (ITA) | |||
Ağır sıklet (86–92 kg) | Muslim Gadzhimagomedov (RUS) | Narek Manasyan (ARM) | Sadam Magomedov (SRB) |
Loren Alfonso (AZE) | |||
Süper ağır sıklet (+92 kg) | Ayoub Ghadfa (ESP) | Dušan Veletić (SRB) | Yordan Hernández (BUL) |
Luka Pratljačić (CRO) |
Kadınlar
Sıklet | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
En hafif sıklet (–48 kg) | Iuliia Chumgalakova (RUS) | Kristina Nad Varga (SRB) | Giovanna Marchese (ITA) |
Sevda Asenova (BUL) | |||
Hafif sinek sıklet (–50 kg) | Shannon Sweeney (IRL) | Zlatislava Chukanova (BUL) | Anush Grigoryan (ARM) |
Nina Radovanović (SRB) | |||
Sinek sıklet (–52 kg) | Buse Naz Çakıroğlu (TUR) | Anastasiia Kool (RUS) | Venelina Poptoleva (BUL) |
Dragana Jovanović (SRB) | |||
Horoz sıklet (–54 kg) | Sara Ćirković (SRB) | Lăcrămioara Perijoc (ROU) | Hanna Lakotár (HUN) |
Niamh Fay (IRL) | |||
Tüy sıklet (–57 kg) | Svetlana Staneva (BUL) | Daria Abramova (RUS) | Claudia Nechita (ROU) |
Anđela Branković (SRB) | |||
Hafif sıklet (–60 kg) | Natalia Shadrina (SRB) | Nune Asatrian (RUS) | Kellie Harrington (IRL) |
Ana Starovoitova (LTU) | |||
Hafif velter sıklet (–63 kg) | Kristina Kaluhova (SRB) | Elena Babicheva (RUS) | Tamara Kubalová (SVK) |
Aslahan Mehmedova (BUL) | |||
Velter sıklet (–66 kg) | Busenaz Sürmeneli (TUR) | Albina Moldazhanova (RUS) | Jessica Triebeľová (SVK) |
Milena Matović (SRB) | |||
Hafif orta sıklet (–70 kg) | Darima Sandakova (RUS) | Regina Lakos (HUN) | Ani Hovsepyan (ARM) |
Aryna Danilchyk (BLR) | |||
Orta sıklet (–75 kg) | Aoife O'Rourke (IRL) | Anastasiia Shamonova (RUS) | Büşra Işıldar (TUR) |
Nikolina Gajić (SRB) | |||
Hafif ağır sıklet (–81 kg) | Elena Gapeshina (RUS) | Lucija Bilobrk (CRO) | Victoriya Kebikava (BLR) |
Elma Hajrović (SRB) | |||
Ağır sıklet (+81 kg) | Daria Kozorez (MDA) | Kristina Tkacheva (RUS) | Réka Hoffmann (HUN) |
Sara Miljković (SRB) |
Katılımcı ülkeler
33 ülkeden 337 boksör katıldı:
- Arnavutluk (5)
- Avusturya (2)
- Ermenistan (19)
- Azerbaycan (18)
- Belarus (14)
- Belçika (7)
- Bosna-Hersek (7)
- Bulgaristan (13)
- Hırvatistan (13)
- Çekya (1)
- İspanya (14)
- Estonya (4)
- Fransa (10)
- Gürcistan (10)
- Yunanistan (11)
- Macaristan (21)
- İrlanda (11)
- İsrail (3)
- İtalya (13)
- Litvanya (7)
- Malta (4)
- Moldova (15)
- Karadağ (5)
- Kuzey Makedonya (4)
- Polonya (16)
- Romanya (11)
- Rusya (25)
- İskoçya (3)
- Sırbistan (24) (Ev sahibi)
- Slovakya (8)
- Slovenya (3)
- İsviçre (2)
- Türkiye (12)
- Uluslararası Boks Birliği (2)
Kaynakça
- ^ "EUBC Elite Men and Women European Boxing Championships, Belgrade 2024 – EUBC | EUROPEAN BOXING CONFEDERATION". eubcboxing.org. 17 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2024.
- ^ "Чемпионат Европы по боксу в Белграде". rusboxing.ru. 18 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2024.
Dış bağlantılar
- Sırbistan Boks Federasyonu internet sitesi
- Sonuç kitapçığı