Caiac canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Caiac-canoe la Jocurile Olimpice din 2016 | ||||
Loc: | Rio de Janeiro | |||
Prezențe la Olimpiadă: | a 19-a ediție | |||
Număr de probe: | 16 | |||
Participanți: | ||||
Caiac-canoe după olimpiadă | ||||
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 | ||||
Recapitulare |
Probele sportive de caiac-canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2016 au inclus probele de slalom, care au avut loc în perioada 7–11 august pe laguna Rodrigo de Freitas în zona olimpică Barra da Tijuca de la Rio de Janeiro, Brazilia, și probele de sprint, care au avut loc în perioada 15-20 august în Stadionul de ape repezi din zona olimpică Deodoro.
Medaliați
Slalom
Probă | Aur | Argint | Bronz |
C-1 masculin | Denis Gargaud Chanut Franța (FRA) | Matej Beňuš Slovacia (SVK) | Takuya Haneda Japonia (JPN) |
C-2 masculin | Slovacia (SVK) Ladislav Škantár Peter Škantár | Marea Britanie (GBR) David Florence Richard Hounslow | Franța (FRA) Gauthier Klauss Matthieu Péché |
K-1 masculin | Joseph Clarke Marea Britanie (GBR) | Peter Kauzer Slovenia (SLO) | Jiří Prskavec Cehia (CZE) |
K-1 feminin | Maialen Chourraut Spania (ESP) | Luuka Jones Noua Zeelandă (NZL) | Jessica Fox Australia (AUS) |
Sprint
- Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
C-1 200 m masculin | Iurii Ceban Ucraina (UKR) | Valentin Demyanenko Azerbaidjan (AZE) | Isaquias Queiroz Brazilia (BRA) |
C-1 1000 m masculin | Sebastian Brendel Germania (GER) | Isaquias Queiroz Brazilia (BRA) | Serghei Tarnovschi Republica Moldova (MDA) |
C-2 1000 m masculin | Sebastian Brendel Jan Vandrey Germania (GER) | Erlon Silva Isaquias Queiroz Brazilia (BRA) | Dmîtro Ianciuk Taras Mișciuk Ucraina (UKR) |
K-1 200 m masculin | Liam Heath Marea Britanie (GBR) | Maxime Beaumont Franța (FRA) | Saúl Craviotto Spania (ESP) Ronald Rauhe Germania (GER) |
K-1 1000 m masculin | Marcus Walz Spania (ESP) | Josef Dostál Cehia (CZE) | Roman Anoșkin Rusia (RUS) |
K-2 200 m masculin | Saúl Craviotto Cristian Toro Spania (ESP) | Liam Heath Jon Schofield Marea Britanie (GBR) | Aurimas Lankas Edvinas Ramanauskas Lituania (LTU) |
K-2 1000 m masculin | Max Rendschmidt Marcus Gross Germania (GER) | Marko Tomićević Milenko Zorić Serbia (SRB) | Ken Wallace Lachlan Tame Australia (AUS) |
K-4 1000 m masculin | Germania (GER) Max Rendschmidt Tom Liebscher Max Hoff Marcus Gross | Slovacia (SVK) Denis Myšák Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka | Cehia (CZE) Daniel Havel Lukáš Trefil Josef Dostál Jan Štěrba |
- Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
K-1 200 m feminin | Lisa Carrington Noua Zeelandă (NZL) | Marta Walczykiewicz Polonia (POL) | Inna Osypenko-Radomska Azerbaidjan (AZE) |
K-1 500 m feminin | Ungaria (HUN) Gabriella Szabó Danuta Kozák | Germania (GER) Franziska Weber Tina Dietze | Polonia (POL) Karolina Naja Beata Mikołajczyk |
K-2 500 m feminin | Gabriella Szabó Danuta Kozák Ungaria (HUN) | Franziska Weber Tina Dietze Germania (GER) | Beata Mikołajczyk Karolina Naja Polonia (POL) |
K-4 500 m feminin | Ungaria (HUN) Gabriella Szabó Danuta Kozák Tamara Csipes Krisztina Fazekas | Germania (GER) Sabrina Hering Franziska Weber Steffi Kriegerstein Tina Dietze | Belarus (BLR) Marharyta Makhneva Nadzeya Liapeshka Volha Khudzenka Maryna Litvinchuk |
Clasament pe medalii
- Legendă
* Țara-gazdă
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 4 | 2 | 1 | 7 |
2 | Spania | 3 | 0 | 1 | 4 |
3 | Ungaria | 3 | 0 | 0 | 3 |
4 | Marea Britanie | 2 | 2 | 0 | 4 |
5 | Franța | 1 | 1 | 1 | 3 |
6 | Noua Zeelandă | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Slovacia | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Ucraina | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Brazilia* | 0 | 2 | 1 | 3 |
10 | Azerbaidjan | 0 | 1 | 1 | 2 |
Cehia | 0 | 1 | 2 | 3 | |
Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
13 | Danemarca | 0 | 1 | 0 | 1 |
Serbia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Australia | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Belarus | 0 | 0 | 1 | 1 |
Japonia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lituania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Republica Moldova | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Rusia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 16 | 16 | 17 | 49 |
Legături externe
- en fr pt es Canoe sprint Arhivat în , la Wayback Machine. la rio2016.com
- en fr pt es Canoe slalom Arhivat în , la Wayback Machine. la rio2016.com
|
|