Rusia la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Rusia la Jocurile Olimpice de vară din 2016 | |||||||||||
Drapelul Rusiei | |||||||||||
Codul CIO | RUS | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Comitet | Comitetul Olimpic din Rusia | ||||||||||
Locație | Rio de Janeiro, Brazilia | ||||||||||
Participare | 6-a | ||||||||||
Sportivi | 271 în cadrul a 26 de sporturi | ||||||||||
Portdrapel | Serghei Tetiuhin (deschidere) Natalia Ișcenko și Svetlana Romașina (închidere) | ||||||||||
| |||||||||||
Rusia la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
Rusia a participat la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro în perioada 5 – 21 august 2016, cu o delegație de 271 de sportivi care a concurat la 26 de sporturi.
În urma raportului McLaren despre sistemul de dopaj organizat în Rusia, Comitetul Olimpic Internațional s-a reunit de urgență în luna iulie 2016 pentru a examina excluderea sportivilor ruși de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. S-a pronunțat împotriva unei interdicții generale, fiecare federația internațională urmând să ia o decizie în domeniul său de activitate.[1] În cele din urmă, 271 de sportivi ruși au fost autorizați să participe.[2] Federația rusă de atletism (ARAF) fusese suspendată deja din noiembrie 2015 de Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism (IAAF).[3]
Medaliați
Medaliați
Medalie | Nume | Sport | Probă | Dată |
---|---|---|---|---|
1 Aur | Mudranov, BeslanBeslan Mudranov | Judo | 60 kg masculin | 6 august |
1 Aur | Egorian, IanaIana Egorian | Scrimă | Sabie feminin | 8 august |
1 Aur | Halmurzaev, HasanHasan Halmurzaev | Judo | 81 kg masculin | 9 august |
1 Aur | Deriglazova, InnaInna Deriglazova | Scrimă | Floretă feminin | 10 august |
1 Aur | Ahmathuzin, ArturArtur Ahmathuzin Aleksei Ceremisinov Timur Safin | Scrimă | Floretă masculin pe echipe | 12 august |
1 Aur | Diacenko, EkaterinaEkaterina Diacenko Iulia Gavrilova Iana Egorian Sofia Velikaia | Scrimă | Sabie feminin pe echipe | 13 august |
1 Aur | Makarova, EkaterinaEkaterina Makarova Elena Vesnina | Tenis | Dublu feminin | 14 august |
1 Aur | Mustafina, AliiaAliia Mustafina | Gimnastică | Paralele | 14 august |
1 Aur | Vlasov, RomanRoman Vlasov | Lupte | Greco-roman 75 kg masculin | 14 august |
1 Aur | Chakvetadze, DavitDavit Chakvetadze | Lupte | Greco-roman 85 kg | 15 august |
1 Aur | Tișcenko, EvgeniEvgeni Tișcenko | Box | 91 kg masculin | 15 august |
1 Aur | Ișcenko, NataliaNatalia Ișcenko Svetlana Romașina | Înot sincron | Perechi | 16 august |
1 Aur | Chigireva, VladaVlada Chigireva Natalia Ișcenko Svetlana Kolesnicenko Aleksandra Pațkevici Elena Prokofieva Svetlana Romașina Alla Șișkina Gelena Topilina Maria Șurocikina | Înot sincron | Echipe | 19 august |
1 Aur | Echipa Anna Sedoikina Polina Kuznețova Daria Dmitrieva Anna Sen Olga Akopian Anna Viahireva Marina Sudakova Vladlena Bobrovnikova Viktorija Žilinskaitė Ekaterina Marennikova Irina Bliznova Ekaterina Ilina Maia Petrova Tatiana Erohina Victoria Kalinina | Handbal | Feminin | 20 august |
1 Aur | Sadulaev, AbdulrașidAbdulrașid Sadulaev | Lupte | Libere 86 kg masculin | 20 august |
1 Aur | Mamun, MargaritaMargarita Mamun | Gimnastică ritmică | Individual compus feminin | 20 august |
1 Aur | Lesun, AleksanderAleksander Lesun | Pentatlon modern | Masculin | 20 august |
1 Aur | Biriukova, VeraVera Biriukova Anastasia Blizniuk Anastasia Maksimova Anastasiia Tatareva Maria Tolkaceva | Gimnastică ritmică | Echipe | 21 august |
1 Aur | Ramonov, SoslanSoslan Ramonov | Lupte | Libere masculin 65 kg | 21 august |
2 Argint | Bațarașkina, VitalinaVitalina Bațarașkina | Tir | Pistol cu aer comprimat 10 m feminin | 7 august |
2 Argint | Dașidorjieva, TuianaTuiana Dașidorjieva Ksenia Perova Inna Stepanova | Tir cu arcul | Echipe feminin | 7 august |
2 Argint | Velikaia, SofiaSofia Velikaia | Scrimă | Sabie feminin | 8 august |
2 Argint | Ableazin, DenisDenis Ableazin David Beliavski Nikolai Kuksenkov Nikita Nagornîi Ivan Stretovici | Gimnastică | Echipe masculin | 8 august |
2 Argint | Efimova, IuliaIulia Efimova | Natație | 100 m bras | 8 august |
2 Argint | Melnikova, AngelinaAngelina Melnikova Aliia Mustafina Maria Paseka Daria Spiridonova Seda Tuthalian | Gimnastică | Echipe feminin | 9 august |
2 Argint | Zabelinskaia, OlgaOlga Zabelinskaia | Ciclism | Contratimp individual feminin | 10 august |
2 Argint | Efimova, IuliaIulia Efimova | Natație | 200 m bras | 11 august |
2 Argint | Șmeleva, DariaDaria Șmeleva Anastasia Voinova | Ciclism | Sprint feminin pe echipe | 12 august |
2 Argint | Kamenski, SergheiSerghei Kamenski | Tir | Pușcă trei poziții 50 m | 14 august |
2 Argint | Paseka, MariaMaria Paseka | Gimnastică | Sărituri feminin | 14 august |
2 Argint | Ableazin, DenisDenis Ableazin | Gimnastică | Sărituri masculin | 15 august |
2 Argint | Koblova, ValeriaValeria Koblova | Lupte | Libere 58 kg feminin | 17 august |
2 Argint | Vorobiova, NataliaNatalia Vorobiova | Lupte | Libere 69 kg feminin | 17 august |
2 Argint | Denisenko, AlekseiAleksei Denisenko | Taekwondo | Masculin 68 kg | 18 august |
2 Argint | Geduev, AniuarAniuar Geduev | Lupte | Libere masculin 74 kg | 19 august |
2 Argint | Kudriavțeva, IanaIana Kudriavțeva | Gimnastică ritmică | Individual compus | 20 august |
2 Argint | Aloian, MihailMihail Aloian | Box | 52 kg masculin | 21 august |
3 Bronz | Kuziutina, NataliaNatalia Kuziutina | Judo | Feminin 52 kg | 7 august |
3 Bronz | Safin, TimurTimur Safin | Scrimă | Floretă masculin | 7 august |
3 Bronz | Maslennikov, VladimirVladimir Maslennikov | Tir | Pușcă cu aer comprimat 10 m | 8 august |
3 Bronz | Ciupkov, AntonAnton Ciupkov | Natație | 200 m bras masculin | 10 august |
3 Bronz | Kocineva, OlgaOlga Kocineva Violetta Kolobova Tatiana Logunova Liubov Șutova | Scrimă | Spadă feminin | 11 august |
3 Bronz | Mustafina, AliiaAliia Mustafina | Gimnastică | Individual compus feminin | 11 august |
3 Bronz | Rîlov, EvgeniEvgeni Rîlov | Natație | 200 m spate masculin | 11 august |
3 Bronz | Grigoriian, KirillKirill Grigoriian | Tir | Pușcă culcat 50 m | 12 august |
3 Bronz | Elfutina, StefaniaStefania Elfutina | Navigație | RS:X feminin | 14 august |
3 Bronz | Dmitriev, DenisDenis Dmitriev | Ciclism | Sprint masculin individual | 14 august |
3 Bronz | Ableazin, DenisDenis Ableazin | Gimnastică | Inele | 15 august |
3 Bronz | Semenov, SergheiSerghei Semenov | Lupte | Greco-romane masculin 130 kg | 15 august |
3 Bronz | Anoșkin, RomanRoman Anoșkin | Caiac canoe | K-1 1000 m masculin | 16 august |
3 Bronz | Beleavski, DavidDavid Beleavski | Gimnastică | Paralele | 16 august |
3 Bronz | Beleakova, AnastasiaAnastasia Beleakova | Box | 60 kg feminin | 17 august |
3 Bronz | Nikitin, VladimirVladimir Nikitin | Box | 56 kg masculin | 18 august |
3 Bronz | Bukina, EkaterinaEkaterina Bukina | Lupte | Libere feminin 75 kg | 18 august |
3 Bronz | Echipa Anna Ustiuhina Maria Borisova Ekaterina Prokofieva Elvina Karimova Nadejda Fedotova Olga Belova Ekaterina Lisunova Anastasia Simanovici Anna Timofeeva Evgenia Soboleva Evgenia Ivanova Anna Grineva Anna Karnauh | Polo pe apă | Echipe feminin | 19 august |
3 Bronz | Dunaițev, VitaliVitali Dunaițev | Box | Masculin 64 kg | 19 august |
Medalii după sport
Sport | Aur | Argint | Bronz | Total |
Lupte | 4 | 3 | 2 | 9 |
Scrimă | 4 | 1 | 2 | 7 |
Gimnastică | 3 | 5 | 3 | 11 |
Judo | 2 | 0 | 1 | 3 |
Înot sincron | 2 | 0 | 0 | 2 |
Box | 1 | 1 | 3 | 5 |
Handbal | 1 | 0 | 0 | 1 |
Pentatlon modern | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tenis | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tir | 0 | 2 | 2 | 4 |
Natație | 0 | 2 | 2 | 4 |
Ciclism | 0 | 2 | 1 | 3 |
Tir cu arcul | 0 | 1 | 0 | 1 |
Taekwondo | 0 | 1 | 0 | 1 |
Caiac canoe | 0 | 0 | 1 | 1 |
Navigație | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polo pe apă | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 19 | 18 | 19 | 56 |
---|
Natație
Sportiv | Probă | Calificări | Semifinale | Finală | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Natalia Lovtsova | 100 m fluture | 59,19 | 25 | Nu a avansat | |||
Svetlana Chimrova | 100 m fluture | 58,41 | 19 | Nu a avansat | |||
Veronika Popova Viktoria Andreeva Rozaliya Nasretdinova Natalia Lovtsova | 4×100 m liber | 3:37,68 | 10 | N/A | Nu au avansat | ||
Anastasia Fesikova | 100 m spate | 1:00,04 | 10 C | 59,68 | 9 | Nu a avansat | |
Daria Ustinova | 100 m spate | 1:01,45 | 23 | Nu a avansat |
Sportiv | Probă | Calificări | Semifinale | Finală | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Aleksandr Krasnykh | 400 m stil liber | 3:47.39 | 15 | N/A | Nu a avansat | ||
Vyacheslav Andrusenko | 400 m stil liber | 3:50.23 | 30 | N/A | Nu a avansat | ||
Vsevolod Zanko | 100 m bras | 59,91 | 13 C | 1:00,39 | 14 | Nu a avansat | |
Kirill Prigoda | 100 m bras | 1:00,37 | 20 | Nu a avansat |
Scrimă
- Masculin
Sportiv | Probă | Primul tur | Al doilea tur | Al treilea tur | Sfert de finală | Semifinală | Finala mică/Finala mare | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | ||
Vadim Anohin | Spadă | PAS | Brinck-Croteau (CAN) C 15–14 | Heinzer (SUI) P 7–15 | Nu a avansat | |||
Anton Avdeev | PAS | Verwijlen (NED) C 15–9 | Minobe (JPN) P 12–15 | Nu a avansat | ||||
Pavel Sukhov | PAS | Park S-y (KOR) P 11–15 | Nu a avansat | |||||
Vadim Anohin Anton Avdeev Serghei Hodos Pavel Suhov | Spadă pe echipe | N/A | PAS | Ucraina (UKR) P 32–45 | Semifinală de 5–8 Elveția (SUI) P 28–45 | Finală pt. loc 7 Venezuela (VEN) C 36–30 | 7 | |
Artur Ahmathuzin | Floretă | PAS | Chamley-Watson (USA) C 15–13 | Massialas (USA) P 9–15 | Nu a avansat | |||
Aleksei Ceremisinov | PAS | Safin (RUS) P 10–15 | Nu a avansat | |||||
Timur Safin | PAS | Ceremisinov (RUS) C 15–10 | Davis (GBR) C 15–13 | Chen (CHN) C 15–7 | Garozzo (ITA) P 8–15 | Kruse (GBR) C 15–13 | 3 | |
Artur Ahmathuzin Aleksei Ceremisinov Timur Safin | Team foil | N/A | Marea Britanie (GBR) C 45–43 | Statele Unite ale Americii (USA) C 45–41 | Franța (FRA) C 45–41 | 1 | ||
Nikolai Kovaliov | Sabie | N/A | Decsi (HUN) C 15–10 | Montano (ITA) C 15–13 | Kim J-h (KOR) P 10–15 | Nu a avansat | ||
Aleksei Iakimenko | N/A | Paskov (BUL) P 14–15 | Nu a avansat |
- Masculin
Sportiv | Probă | Primul tur | Al doilea tur | Al treilea tur | Sfert de finală | Semifinală | Finala mică/Finala mare | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | ||
Violetta Kolobova | Spadă | PAS | Choi I-j (KOR) P 12–15 | Nu a avansat | ||||
Tatiana Logunova | PAS | Nakano (JPN) P 14–15 | Nu a avansat | |||||
Liubov Șutova | PAS | Kong (HKG) P 10–15 | Nu a avansat | |||||
Violetta Kolobova Tatiana Logunova Liubov Șutova Olga Kocineva | Spadă pe echipe | N/A | PAS | Franța (FRA) C 44–41 | România (ROU) P 31–45 | Estonia (EST) C 37–31 | 3 | |
Inna Deriglazova | Floretă | PAS | Bulcão (BRA) C 15–6 | Mohamed (HUN) C 15–6 | Guyart (FRA) C 15–6 | Șanaeva (RUS) C 15–3 | Di Francisca (ITA) C 12–11 | 1 |
Aida Șanaeva | PAS | Rochel (BRA) C 15–13 | Jeon H-s (KOR) C 15–11 | Thibus (FRA) C 15–13 | Deriglazova (RUS) P 3–15 | Boubakri (TUN) P 11–15 | 4 | |
Ekaterina Diacenko | Sabie | PAS | Seo J-y (KOR) C 15–12 | Zagunis (USA) C 15–12 | Egorian (RUS) P 10–15 | Nu a avansat | ||
Iana Egorian | PAS | Arrayales (MEX) C 15–7 | Vougiouka (GRE) C 15–11 | Diacenko (RUS) C 15–10 | Harlan (UKR) C 15–9 | Velikaia (RUS) C 15–14 | 1 | |
Sofia Velikaia | PAS | Jóźwiak (POL) C 15–5 | Lembach (FRA) C 15–14 | Berder (FRA) C 15–10 | Brunet (FRA) C 15–14 | Egorian (RUS) P 14–15 | 2 | |
Ekaterina Diacenko Iana Egorian Iulia Gavrilova Sofia Velikaia | Sabie pe echipe | N/A | Mexic (MEX) C 45–31 | Statele Unite ale Americii (USA) C 45–42 | Ucraina (UKR) C 45–30 | 1 |
Note
- ^ Silvana Chiujdea (). „Rusia poate participa la Jocurile Olimpice de la Rio. Nu va avea INTERDICȚIE generală în urma scandalului de dopaj”. Mediafax.
- ^ „Olimpice: CIO a autorizat participarea a 271 de sportivi ruși la JO 2016”. Agerpres. . Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Atletism: IAAF menține suspendarea atleților ruși (TASS)”. Agerpres. . Arhivat din original la . Accesat în .
Referințe
- Rusia la Jocurile Olimpice de vară din 2016 Arhivat în , la Wayback Machine. pe Rio2016.com